Zabawy wielkanocne dla przedszkolaków

wielkanocne-zabawy-dla-dzieciWielkanoc to dla wszystkich chrześcijan czas radości ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To najważniejsze w tradycji chrześcijańskiej święto poprzedzone jest okresem Wielkiego Postu, a kończy ja adoracja w Wielki Czwartek i nabożeństwa Wielkiego Piątku.

Dla wielu dzieci, zwłaszcza tych małych, święta to jednak okres kojarzony przede wszystkim z kolorowymi pisankami, żółtymi kurczaczkami oraz białymi barankami. Święta wielkanocne to także czas wielu zabaw, do których mogą być wykorzystywane jajka.

Jajko to jeden z najbardziej znanych symboli Nocy Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jak się okazuje, jajka mają bardzo bogatą symbolikę, gdyż pierwsze wierzenia z nimi związane zaczęły powstawać już w okresie starożytności. Starożytni Egipcjanie oraz Rzymianie bardzo często umieszczali jajka w grobach.

Obecnie natomiast w Wielkanoc w Polsce  najważniejsze znaczenie ma chrześcijańska symbolika jajka, zgodnie z którą jajko oznacza życie oraz przezwyciężenie śmierci. Dzielenie się jajkiem to dość znany zwyczaj, który ma wyrażać naszą radość ze zmartwychwstania. Dzieciom z kolei jajka kojarzą się z wieloma wielkanocnymi zabawami, które w okresie świąt wielkanocnych są niezwykle popularne.

Najbardziej znane zabawy wielkanocne z jajkiem to przede wszystkim uderzanie jajek o siebie oraz och toczenie. Dość powszechnie znana jest chociażby gra „jajko o jajko”, które polega na uderzeniu jajek o siebie. Każdy uczestnik musi posiadać jedno jajko ugotowane na twardo, które uderza o jajko przeciwnika. Wygrywa ta osoba, która wychodzi z gry z całym jajkiem. Jest to jedna z powszechniej znanych wersji tej zabawy, druga bowiem polega także na toczeniu jajek na stole.

Obie wersje gry wymagają jednak zręczności i skupienia. Zabawy wielkanocne z jajkami są dość często pokazywane dzieciom
w przedszkolach, które w ten sposób mogą rozwijać umiejętność koordynowania ruchów. Takie zabawy można także z powodzeniem przeprowadzać w domu, a w grze mogą brać udział nie tylko dzieci, ale i dorośli.

Poza wielkanocnymi zabawami z jajkiem wiele dzieci uwielbia także dość znany zwyczaj związany z Wielkanocą, którym jest śmigus dyngus. Młodszym pociechom warto z tej okazji podsunąć wierszyki na Poniedziałek Wielkanocny zwłaszcza, że niektóre z nich są bardzo zabawne.

Śmigus Dyngus jest zwyczajem związanym z oblewaniem się wodą, aczkolwiek początkowo wiązał się on z niezapowiadanymi wizytami u rodziny bądź znajomych. Wówczas takie osoby musiały się wykupić (słowo dyngus oznacza dokładnie „wykupienie się”), w przeciwnym razie na gospodarza czekał psikus. Historię z tym zwyczajem także warto opowiedzieć naszym pociechom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *