W dzisiejszych czasach w krajach rozwiniętych ludzie coraz później decydują się na potomstwo. Dłuższy okres edukacji, czas poświęcony na karierę zawodową i gromadzenie dóbr materialnych powodują, że decyzja ta odkładana jest na późniejszy okres, niż to miało miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Każdy jednocześnie chciałby mieć zdrowe, silne i inteligentne dziecko, ale czy wiek rodziców nie wiąże się z pewnym ryzykiem?
Obecnie bardzo dużo mówi się o niebezpieczeństwach odkładania na później macierzyństwa, starszy wiek matki może być bowiem przyczyną wad genetycznych u dzieci, takich jak chociażby zespół Downa.
Ponadto im starsza jest kobieta, tym na ogół ma większe trudności z zajściem w ciążę, dlatego nierzadko słyszy się ostrzeżenia kierowane do kobiet, aby ze względu na swój wiek, nie decydowały się na późne macierzyństwo.
Jednak okazuje się, że zdrowe dzieci kobiet, które na macierzyństwo zdecydowały się w starszym wieku, na ogół osiągają wysokie zdolności umysłowe, bardzo dobrze radząc sobie w szkole i w późniejszym życiu. Może to być jednak tłumaczone faktem, że starsze mamy zapewniają dzieciom lepsze warunki wychowawcze, co przekłada się na wyższą inteligencję dziecka.
A jak jest w przypadku przyszłych ojców? Jaki wpływ może mieć ich wiek w momencie poczęcia na zdolności intelektualne dziecka? Wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z University of Queensland w Australii wykazały, że dzieci starszych ojców uzyskują słabsze wyniki w testach na inteligencję.
Istnieje także teoria, że im starszy przyszły ojciec, tym większe ryzyko poronienia płodu. Późne rodzicielstwo wiąże się zatem z pewnym niebezpieczeństwem, jednak wcale nie musi być równoznaczne z obniżonymi zdolnościami dziecka czy poważnymi chorobami. Ciekawostką jest fakt, iż najwięcej geniuszy spłodzili ojcowie w wieku 36 lat. Poza tym warto też zauważyć, że dzisiejsi przyszli rodzice dbają o siebie znacznie bardziej niż kiedyś i prowadzą zdrowy tryb życia, ponadto stale rozwijają swoje zdolności intelektualne, a to bez wątpienia pozytywnie wpływa na inteligencję ich dzieci.