Z okazji tradycyjnych, grudniowych Mikołajek warto pomysłowo zaskoczyć dzieci przygotowaniem ciekawego spektaklu lub przedstawienia, nawiązującego do tematyki bożonarodzeniowej lub przedstawiającej życie świętego Mikołaja z Miry.
W świątecznym przedstawieniu dla dzieci powinny przede wszystkim pojawić się charakterystyczne postacie – święty Mikołaj, Śnieżynka, elfy oraz główny bohater, najlepiej kilkuletni chłopiec lub dziewczynka. Z powodzeniem spektakl może stanowić nie tylko doskonałą rozrywkę dla kilkulatków, jak również mieć głębszy przekaz wychowawczy. Aby nauczyć dzieci dobrego zachowania i wpoić im pewien kodeks moralny, warto umieścić q przedstawieniu również złą postać, która zmieni się pod wpływem ingerencji Mikołaja lub samych dzieci, biorących aktywny udział w przedstawieniu.
W Mikołajkowym spektaklu powinna znaleźć się obok charakterystyki również scena pokazująca przemianę głównego bohatera, na przykład z niegrzecznego chuligana w pomocnego i przyjacielskiego ucznia z dobrymi ocenami. Dodajmy jeszcze, iż każdy z bohaterów dziecięcego spektaklu na Mikołajki powinien posiadać charakterystyczne cechy, aby dzieciaki łatwo rozpoznawały kolejne postacie. Warto również podzielić całość przedstawienia na poszczególne sceny, oddzielone piosenkami lub zabawy interaktywnymi, polegającymi na przykład na wymienieniu najważniejszych symboli bożonarodzeniowych lub podaniu ulubionej potrawy wigilijnej.
Również postacie poboczne, czyli Mikołajka, Śnieżynka, renifer lub elf mogą w czasie trwania spektaklu rozdawać aktywnym uczestnikom drobne upominki, na przykład słodycze. Odważne dzieciaki można również zaprosić na scenę i poprosić o wykonanie piosenki lub wierszyka o tematyce bożonarodzeniowej.
Na zakończenie spektaklu Mikołaj powinien dodatkowo rozdać prezenty wszystkim dzieciom, pytając je uprzednio o to, czy w ciągu całego roku były grzeczne, dobrze się uczyły i czy pomagały rodzicom i kolegom. Całość powinno zaś kończyć jasne podsumowanie i zaznaczenie najważniejszych dla bohatera złotych myśli czy zasad postępowania. Dzięki wspólnemu powtórzeniu deklaracji głównego bohatera co do poprawy zachowania dzieciaki lepiej zrozumieją przekaz mikołajkowego przedstawienia oraz zastanowią się nad własnym zachowaniem w domu i w szkole.