Planowanie ciąży – jak zwiększyć szansę na ciążę bliźniaczą?

ciaza-blizniaczaCiąże bliźniacze zdarzają się coraz częściej, ale jak się okazuje, nie jest łatwo zaplanować taką ciążę. W naszym kraju bliźniaki rodzą się średnio raz na osiemdziesiąt porodów. Planowanie poczęcia dziecka, a nawet jego płci umożliwia dzisiaj wiele rozmaitych metod. Taką możliwość daje chociażby chiński kalendarz płci, który zaleca współżycie małżonków w określonym miesiącu, aby począć dziewczynkę lub chłopca.

Jaka jest jednak szansa na urodzenie bliźniaków?

Na możliwość powstania ciąży bliźniaczej ma wiele rozmaitych czynników. Jak się okazuje, znacznie częściej bliźniaki rodzą kobiety, które zdecydowały się przejść terapię hormonalną zwiększającą płodność. Preparaty pobudzające jajniki do pracy często sprawiają, że w cyklu może zostać uwolnionych więcej komórek gotowych do zapłodnienia.

Wówczas szanse na urodzenie bliźniąt rosną nawet o dwadzieścia – trzydzieści procent. Możliwość poczęcia bliźniaków daje także zapłodnienie pozaustrojowe, gdyż w jego trakcie w macicy kobiety umieszcza się kilka zarodków. Na urodzenie bliźniaków bardzo duży wpływ mają ponadto czynniki genetyczne. Jeśli bliźniaki już urodziły się w twojej rodzinie, wówczas twoje szanse na ciążę bliźniaczą automatycznie wzrastają nawet do kilkudziesięciu procent. Skłonność do ciąż bliźniaczych jest jednak zdecydowanie częściej dziedziczona przez panie wysokie oraz ważące więcej. Kobiety szczupłe oraz niskie mają nieco mniejsze szanse na poczęcie bliźniaków. Co więcej, istotnym czynnikiem wydaje się być także wiek kobiety. Najczęściej bliźnięta rodzone są przez panie w wieku od trzydziestu do czterdziestu lat. Po ukończeniu trzydziestego piątego roku życia w organizmie kobiety zaczyna wzrastać poziom tak zwanego hormonu FSH, który także przyczynia się do uwalniania dwóch lub więcej komórek jajowych w trakcie jednego cyklu. Na ciążę mnogą może wskazywać szereg symptomów, które pojawiają się tuż po poczęciu dzieci. Przede wszystkim ciążę bliźniaczą może sugerować większych obwód brzucha, wyższe położenie dna macicy oraz wyjątkowo dokuczliwe dolegliwości ciążowe (wymioty, mdłości).

Ciąża bliźniacza może zostać stwierdzona na podstawie badania USG między szóstym a ósmym tygodniem ciąży. Każda przyszła mama planująca poczęcie dzieci, bez względu na to czy marzy o posiadaniu bliźniąt czy nie, powinna zadbać o siebie jeszcze przed ciążą. Bardzo ważne jest nie tylko wykonanie rutynowych badań, ale również dostarczanie do organizmu kwasu foliowego już na około miesiąc przed planowaną ciążą. Dzięki temu znacząco zmniejsza się ryzyko rozwoju niebezpiecznych wad płodowych u dziecka, takich jak rozszczep kręgosłupa czy powstanie przepukliny oponowo – rdzeniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *