Nauka czytania metodą Domana

Nauka czytania globalnegoWielu rodziców zastanawia się w jaki sposób zachęcić swoje dzieci do nauki czytania. Być warto skorzystać z metody Glenna Domana, dzięki której maluchy uczą się poprzez zabawę. Polega ona na tym, że dziecko zapamiętuje całe wyrazy na zasadzie obrazów. Nie musi znać liter i składać z nich słów. Metoda ta zawiera kilka etapów, które wykonuje się jeden po drugim. Najciekawsze w metodzie Domana jest to, że naukę w oparciu o nią można rozpocząć nawet, kiedy dziecko jest jeszcze niemowlęciem.

Dylemat kiedy najlepiej zacząć uczyć dziecko czytać dotyczy chyba wszystkich rodziców. Zgodnie z metodą Glenna Domana im wcześniej się zacznie, tym lepiej. Niemowlę spędza większość czasu leżąc. Nie jest jeszcze zbyt zajęte poznawaniem całego świata. Poza tym niezwykle szybko się uczy. Podczas stosowania nauki globalnego czytania trzeba jednak pamiętać o tym, aby uczyć dziecko tylko wtedy, kiedy ma dobry nastrój i jest tym zainteresowane. Oczywiście istotna jest tu systematyczność. Poza tym należy wprowadzać cały czas nowe materiały i szybko je pokazywać. Mają to być białe kartoniki o wymiarach 10×60 cm, na których zapisuje się czerwonym kolorem różne słowa. Oczywiście napisy powinny być wykonane starannie i wyraźnie. Słowa zapisujemy raczej wielkimi literami. W tej metodzie nie ma absolutnie konieczności wcześniejszego poznawania literek. Mogłoby to wręcz przeszkadzać.

Pokazując dziecku kartony z wyrazami należy je też głośno czytać. Najpierw pokazuje się pięć wyrazów w trzech turach, każdy przez jedną sekundę. Kolejnego dnia znów dodajemy pięć słów i trzeciego kolejne pięć. Zestaw tych piętnastu wyrazów powtarza się przez tydzień, ale pod koniec wprowadzamy już dwa nowe zestawy. Kiedy uznamy, że dziecko jest już gotowe na poznawanie dwuwyrazowych wyrażeń rozpoczyna się etap drugi. W trzecim etapie uczymy je czytana prostych zdań. Kolejny krok, to bardziej rozbudowane zdanie, a etap piąty to czytanie tekstów. Żeby nauczyć dziecko czytać książeczki muszą one spełniać pewne ściśle określone warunki. Może się nawet okazać, że łatwiej będzie taką książeczkę wykonać samodzielnie niż znaleźć gdzieś w sklepie. Litery mają być duże, przynajmniej 2 cm. Książka Powinna zawierać 50-100 słów. Na jednej stronie może znajdować się tylko jedno zdanie, które ma być opisem ilustracji znajdującej się na kolejnej, osobnej stronie. Ogólnie rzecz biorąc metoda Domana bardzo aktywizuje funkcje mózgu. Dzięki niej dziecko ćwiczy pamięć. Rozwijają się jego zdolności i inteligencja. Powstała ona w ogóle z myślą o odpowiednim oddziaływaniu na mózg, pod wpływem badań nad dziećmi z jego uszkodzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *