Królik czy świnka morska – na jakie zwierzątko warto się zdecydować?

Wielu rodziców decyduje się na kupno niedużego zwierzątka dla swoich dzieci, jednak często wówczas pojawia się dylemat, które z nich wybrać. Niektórzy rodzice stawiają na potulnego chomika, natomiast inni wybierają pomiędzy królikiem a świnką morską.

Zarówno królik, jak i świnka morska, to niezwykle miłe oraz sympatyczne zwierzątka, które z całą pewnością bardzo szybko staną się ulubieńcami naszych najmłodszych pociech. Wielu rodziców jednak nie wie, jakie zwierzątko kupić, więc warto poznać zalety hodowania królika oraz korzyści płynące z posiadania świnki morskie.

Króliki są przede wszystkim zwierzątkami niezwykle łagodnymi. Wybierać możemy spośród wielu ras królików – w sklepach zoologicznych znajdziemy więc między innymi króliki rasowe olbrzymy, jak i króliki miniaturki, które cieszą się znacznie większą popularnością.

Króliki miniaturki mogą żyć od około ośmiu – dziesięciu lat, aczkolwiek ich długość życia zależy także od ich żywienia oraz od podatności na choroby. Do najczęściej rozpoznawanych chorób wśród królików należy zaliczyć między innymi choroby nie zakaźne, wynikające w głównej mierze z błędów żywieniowych. Króliki mogą więc cierpieć na zaparcia, biegunki, a także na zapalenia jelit.

W każdym jednak razie, jeśli poznamy najważniejsze zasady związane z żywieniem królików, wówczas na pewno uda nam się ochronić nasze zwierzątka przed wyżej wymienionymi schorzeniami.

Jeśli natomiast chodzi o świnki morskie, są to zwierzątka również bardzo miłe i dość chętnie kupowane dzieciom. W sklepach zoologicznych również znajdziemy kilka ras świnek morskich, możemy więc zdecydować się na świnkę gładko bądź długowłosą. Świnki morskie są w stanie również żyć nawet osiem lat, ich wiek jest więc dość zbliżony do wieku osiąganego przez niektóre osobniki królików.

Świnki morskie również wymagają szczególnej troski oraz zainteresowania, więc pod tym względem na pewno zwierzątka te są do siebie bardzo podobne. Waga świnek jest jednak niewątpliwie nieco mniejsza niż masa ciała niektórych ras królików, więc jeśli chcemy, by w naszym domu znalazło się nieco mniejsze zwierzątko, wówczas z całą pewnością możemy wybrać świnkę morską. Świnki mogą ważyć około jednego kilograma, podczas gdy króliki miniaturki są w stanie osiągać masę nawet do trzech, czterech kilogramów. Większe królicze osobniki z kolei mogą ważyć i osiem, dziewięć kilogramów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *