Krakowski ogród zoologiczny

Nie ulega wątpliwości to, że jedną z atrakcji Krakowa jest Ogród Zoologiczny. Przede wszystkim, wizyta w ZOO dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń, nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Na uwagę zasługuje fakt, iż pierwszy zwierzyniec w Grodzie Kraka powstał w 1895 r. w Parku Krakowskim, który niestety został zlikwidowany po kilku latach swej działalności.

Trzeba też wspomnieć o tym, iż od roku 1926 w Krakowie działała Bażantarnia, w której można było podziwiać piękne okazy bażantów. Pomysł utworzenia kolejnego ogrodu zoologicznego powstał w 1927 roku, a na jego lokalizację wybrano środkową część Parku Wolskiego. Uroczyste otwarcie ZOO nastąpiło 6 lipca 1929 r., a gościem honorowym uroczystości był Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki. W momencie otwarcia ogrodu zoologicznego zamieszkiwało go 94 ssaki, 98 ptaków i 12 gadów. Z pewnością, w jego rozwój niesamowicie zaangażowany był Antoni Koziarz, który kierował ogrodem zoologicznym do roku 1966.

Należy wspomnieć o tym, że podczas okupacji niemieckiej ZOO znajdowało się pod władzą niemiecką i część zwierząt zostało wywiezionych do niemieckich ogrodów zoologicznych. Następnie w roku 1963 utworzono samodzielne przedsiębiorstwo Miejski Park i Ogród Zoologiczny i zaczęto rozbudowywać ZOO. Otóż, w roku 1975 jego powierzchnia wynosiła już 15 ha, zaś obecnie mierzy 17 ha i należy do średniej wielkości tego typu obiektów w Europie. Warto podkreślić to, że współcześnie w ZOO mieszka ok. 1500 zwierząt, które możemy zaklasyfikować do 260 gatunków. Oczywiście, wśród nich największych zainteresowaniem cieszą się słonie, drapieżniki, wielbłądy, małpy, panda mała, kangury, wydry czy nosorożce. Poza tym, przy ogrodzie zoologicznym funkcjonuje także Mini ZOO, w którym najmłodsi mogą pobawić się ze zwierzętami, pogłaskać lub je nakarmić. Mieszkają w nim głównie świnki morskie, króliki, lamy, żółwie, osiołki i kózki.

Warto powiedzieć o tym, iż ZOO jest czynne codziennie, także w niedzielę i święta od godz. 9.00 do 19.30, jednakże bilety wstępu można zakupić w kasie tylko do godziny 18.00. Jeżeli chodzi o koszt wejściówki, to za bilet normalny musimy zapłacić 18 zł, za ulgowy 10 zł, za roczny 200 zł, a dzieci do lat 3 mają wstęp wolny. Powinniśmy pamiętać także o tym, iż w kasie możemy płacić wyłącznie gotówką. Poza tym, z dojazdem do ZOO nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu, gdyż jest ono położone tylko 8 km od centrum miasta. Otóż, najwygodniej jest skorzystać z komunikacji miejskiej. Wystarczy udać się pod dawny hotel Cracovia i wsiąść w autokar nr 134.

Zoo jest jedną z wielu wizytówek Krakowa. W planie wycieczki po Grodzie Kraka koniecznie zarezerwuj choć trochę czasu na wycieczkę do ogrodu zoologicznego. Naprawdę warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *