Ciąża i cały jej przebieg to duże wyzwanie dla każdej kobiety. W chwili kiedy dowiaduje się, że zostanie mamą, może być na to przygotowana lub nie. Szczęście jest tym większe jeśli rodzice starają się od dłuższego czasu o potomka. Jednakowoż nie znaczy to, że kobieta przygotowująca się do poczęcia ma bardziej dbać o swoje maleństwo niż ta, dla której na początku jest to kompletny szok. Tym bardziej powinno się zadbać o prawidłowy rozwój ciąży, kiedy dowiadujemy się kilka tygodni już po zapłodnieniu. Należy wyeliminować wszelkie używki, szkodliwe substancje, dobrze się wysypiać.
Jeżeli chcemy zobaczyć jak nasze dziecko wyglądało na początku ciąży i co się wtedy działo w naszym organizmie, warto zainstalować sobie w komórce lub na komputerze elektroniczny kalendarz ciąży. Jest to aplikacja pokazująca wygląd zarodka jak też płodu na każdym etapie ich wzrostu.
Podstawowym badaniem w ciąży jest oczywiście USG. Robi się je na kilku etapach ciąży i to lekarz wyznaczy nam jego terminy. Ponieważ każda ciąża jest inna, terminarz badań oraz USG u każdej kobiety może wyglądać inaczej. Po co jest USG? To badanie ma w szczególności po pierwsze wykryć ciąże a po drugie pozwala sprawdzać czy dziecko rozwija się prawidłowo.
Podczas kolejnych badań USG przyszła matka jak i ojciec mogą śledzić jak zmienia się płód. Dzięki temu dowiadują się, że bije u dziecka już serduszko, kiedy wykształcają się kończyny i ostatecznie wszystkie inne narządy. Dzięki USG można naprawdę wiele zaobserwować, między innymi także poznać płeć dziecka.
Kiedy już da się zauważyć, że nasza pociecha to syn lub córka? Najwcześniej wykształcają się narządy męskie bo już na etapie 9 tygodnia ciąży. Dobry lekarz jest w stanie dostrzec te zmiany i poinformuje przyszłych rodziców, że urodzi się im syn. Natomiast żeńskie narządy płciowe kształtują się później, bo między 10 a 11 tygodniem ciąży. W przypadku chłopców w 7 tygodniu tworzą się gruczoły płciowe; w 9 jądra a w 18 tygodniu przemieszczą się z brzucha do worka mosznowego. W przypadku dziewcząt jajniki rozwijają się od 10 tygodnia, a do miednicy zstępują w 14 tygodniu ciąży. Zewnętrzne narządy płciowe stają się męskie lub żeńskie w 12 tygodniu ciąży. Jednak jednolite sądy należy wydawać około 13-14 tygodnia ciąży, gdyż czasami płód się obróci lub USG daje niewyraźny obraz i nagle chłopiec może okazać się dziewczynką. Sam ultrasonograf ma duże znaczenie w przypadku dokładnego określenia płci dziecka podczas badania.