Jakie są dofinansowania dla rodziców samotnie wychowujących dzieci?

Rodzice, którzy samotnie wychowują dzieci, nie mają łatwego życia. Najczęściej takie osoby ograniczają się do pobierania niedużego zasiłku, ale jak się okazuje, zarówno ojcowie, jak i matki, które mają na swoim utrzymaniu przynajmniej jedno małoletnie dziecko, mogą liczyć na dodatkową pomoc. O rodzajach takiej pomocy możemy przeczytać chociażby na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej czy też na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Poza tym, iż samotni rodzice mogą pobierać standardowy zasiłek rodzinny, to osoby takie mogą także liczyć na specjalny dodatek do zasiłku, który przysługuje z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Samotni rodzice mogą również zainteresować się Funduszem Alimentacyjnym. Jeśli nie udało nam się wyegzekwować przyznania alimentów na dziecko, wówczas możemy starać się o takie alimenty z Funduszu Alimentacyjnego.

Warunkiem do uzyskania takiej pomocy finansowej jest jednak niski dochód na osobę, który nie może przekraczać kwoty siedmiuset złotych miesięcznie. Samotne matki mogą liczyć także na wsparcie z dotacji unijnych. Może to być nie tylko biznesowy kredyt dla samozatrudnionych, ale również pomoc finansowa, która będzie pomocna w założeniu oraz rozkręceniu własnej działalności gospodarczej. Zakładanie niewielkich jednoosobowych firm wśród młodych matek jest coraz popularniejsze, zwłaszcza, że na ten cel można dostać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. W tym celu najlepiej kontaktować się z Wojewódzkim Urzędem Pracy, gdyż tam znajdziemy wszelkie potrzebne informacje, które pomogą nam uzyskać dotację unijną.

Matki, które na swoim utrzymaniu mają jedno lub więcej dzieci, mogą również starać się o kredyt w banku. Nieduża pożyczka bez etatu może zostać przydzielona zarówno samotnej matce, jak i samotnemu ojcu. Takie pożyczki są jednak na ogół pożyczkami na stosunkowo niewielkie kwoty, a co więcej, niekiedy oprocentowanie jest dość wysokie, więc zaciąganie takich pożyczek nie zawsze wydaje się być korzystne. O wiele lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z programu „Rodzina na swoim”. Kredyty z dopłatą dla osób samotnie wychowujących dziecko są przyznawane pod nadzorem Banku Gospodarstwa Krajowego.

W ramach tego programu można starać się o kredyt z dopłatą, jednak trzeba wiedzieć, że i w tym wypadku banki stawiają konkretne wymogi. Dotyczą one nie tylko posiadania statusu osoby samotnie wychowującej dziecko, ale również metrażu mieszkania czy domu. Od stycznia 2013 roku pojawią się nowe wymogi kredytowe, zgodnie z którymi kredyty z dopłatą będą przyznawane tylko i wyłącznie na zakup nieruchomości energooszczędnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *