Jakie przedszkole wybrać dla dziecka?

Jakie przedszkole wybrać dla dzieckaCoraz mnie rodziców zastanawia się nad tym czy posyłać dziecko do przedszkola czy nie.  Obecnie główny dylemat polega na tym do jakiego przedszkola zapisać swoją pociechę. Dzięki nowym metodom dydaktyczno-wychowawczym, jakie realizowane są w tej chwili w przedszkolach dzieci mają tam rzeczywiście szansę zarówno na rozwój, kreatywną zabawę, integrację z innymi dziećmi, zdobywanie ciekawych umiejętności. Większość rodziców nie ma wątpliwości, że jest to lepsze dla córeczki czy synka, niż pozostawanie w domu.

Zanim zdecydujemy się gdzie zapisać dziecko można zastanowić się na czym polega różnica pomiędzy przedszkolem publicznym, niepublicznym i prywatnym. Jeśli chodzi o przedszkola publiczne zakładane są one przez samorządy gmin czy miast, które finansują je w znacznej części. Opłaty jakie mają co miesiąc wnosić rodzice są niewielkie i w związku z tym wiele osób najchętniej wysłałoby dziecko właśnie do przedszkola publicznego. Bardzo dużym plusem jest to, że muszą one realizować odpowiednie wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej i pozostają pod kontrolą Kuratorów Oświaty. Bezwzględnie spełnione muszą być wszelkie wymogi budowlane i sanitarne. Niestety brakuje w nich miejsc dla wszystkich chętnych, a i tak grupy są dosyć spore. W takiej sytuacji trzeba poszukać przedszkola niepublicznego lub prywatnego. Przedszkola niepubliczne również mają realizować minimum programowe MEN i wytyczne związane z bezpieczeństwem. W zamian za to mogą liczyć na  dofinansowanie z urzędu gminy. W związku z tym istnieje szansa na znalezienie naprawdę niedrogiego przedszkola niepublicznego. Z kolei punkty prywatne należą do najdroższych i nie podlegają odgórnej kontroli. Natomiast w związku z tym, że konkurencja jest spora bardzo starają się, by ich oferta była naprawdę ciekawa. W przedszkolach niepublicznych i prywatnych grupy są raczej niewielkiej, co oznacza możliwość poświęcenia większej uwagi każdemu z dzieci.

Jednak co właściwie wynika z powyższej charakterystyki? Tylko tyle, że każdy rodzaj przedszkola ma swoje zalety oraz wady, i że ocena które z nich jest najlepsze wynika zwykle z ogólnych poglądów na temat zajmowania się dziećmi w grupie. Tak naprawdę znacznie ważniejsze od tego czy przedszkole jest publiczne, niepubliczne czy prywatne jest to jakie osoby w nim pracują. Niezwykle istotne jest ich podejście do dzieci oraz sposób prowadzenia zajęć z nimi. Zanim zdecydujemy jakie wybrać przedszkole warto poznać ofertę, program, podejście właścicieli, dyrektora i nauczycieli w kilu z nich. Na pewno warto rozważyć też zapisanie dziecka do przedszkola integracyjnego, gdzie będzie uczyło się od razu tolerancji oraz jak pomagać innym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *