Jaki wózek wybrać dla dziecka?

tani-wozek-blizniaczyOdkąd na rynku pojawił się wózek dziecięcy, codzienne podróżowanie z małym dzieckiem stało się o wiele łatwiejsze. Producenci wózków starają się również w kolejnych tworzonych przez siebie modelach uwzględniać zarówno potrzeby małego pasażera, jak i jego rodzica-kierowcy. Spójrzmy zatem jaki wózek wybrać dla dziecka i czym się kierować by nie popełnić błędu w czasie zakupu.
Współczesne wózki dziecięce można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszy typ to wózki jednofunkcyjne. Należą do nich głównie gondole spacerowe. Drugi rodzaj to wózki wielofunkcyjne; inaczej mówiąc – wielozadaniowe. Wśród nich na plan pierwszy wysuwają się stylowe wózki trójkołowe a także wygodne bliźniacze parasolki. Wybór między nimi tylko teoretycznie wydaje się prostym zadaniem. Każdy z wymienionych modeli posiada bowiem nieco inne zastosowanie.

Wózki jednofunkcyjne pozbawione są możliwości ich składania. Osadzone tradycyjnie na 4-ech kołach, są przeznaczone głównie do użytkowania przez pierwszych od 6 do 9-ciu miesięcy życia dziecka. Tego typu wózki polecane są głównie do dużych pomieszczeń mieszkalnych, najlepiej bez piętra. Jest to spowodowane nie tylko ich rozmiarem, ale również ciężarem. Idealnie spisują się jako używane wózki dla niemowląt.

Wielozdaniowe wózki dzielą się na dwu- i trzyfunkcyjne. Pierwsze z nich mogą nam posłużyć zarówno jako gondola dla niemowlęcia, jak i wygodna spacerówka dla dziecka do nawet 3-ego roku życia. Wariant trzyfunkcyjny wyposażony jest dodatkowo w specjalny stelaż, na którym można umieścić foteliki samochodowe. Wózki o jakich mowa, to zarówno 4- jak i 3 – kołowe pojazdy. Te drugie są bardziej zwrotne i przeznaczone głównie dla rodziców aktywnych. Wózki wielofunkcyjne to nowoczesne modele. Są zazwyczaj nieco lżejsze od jednofunkcyjnych, bo wyposażane w aluminiowe ramy. Dlatego też świetnie nadają się do bloków mieszkalnych – także tych z windą.

4-kołowe pojazdy sprawdzają się przede wszystkim na nierównościach dróg gruntowych. 3-kołowe wózki to świetna propozycja dla rodziców mieszkających w mieście, gdyż dzięki lepszej zwrotności i lżejszej budowie, łatwiej radzą sobie z typowymi miastowymi przeszkodami takimi jak: nierówne chodniki, krawężniki, podjazdy, schody.

Zarówno wózki jedno – jak i wielofunkcyjne często wyposażane są w dodatkowe akcesoria takie jak: przeciwdeszczowe i przeciwsłoneczne parasolki, kosze na zakupy, osłonki przeciwdeszczowe, moskitiery. One również powinny stanowić ważny aspekt wyboru wózka dla dziecka.

Jeśli podczas jazdy często zmieniamy kierunek jazdy warto wyposażyć się dodatkowo w wózek z przekładaną rączką.

Jeden komentarz


  1. // Odpowiedz

    Ja na pewno z całego serca mogę polecić wózki wielofunkcyjne – to wielka oszczędność pieniążków, naprawdę. 🙂 My mamy Orbita Baby G2 – mąż zobaczył u kolegi, jak ten był na spacerze ze swoim dzieciątkiem, wygooglował, i stwierdził, że jego córa też musi taki mieć, heh. 🙂 I nie narzekam, wózek dobrze się prowadzi, jest bardzo stabilny, ma dobrą amortyzację (a wcale nie jeździmy tylko po równiutkich chodnikach, o nie :)).
    Kupując wózek pamiętajcie także właśnie o dodatkowych akcesoriach – mówię to z perspektywy „zaawansowanej” mamy. 🙂 Bardzo przydają się takie akcesoria później – głównie jakieś torby/kosze na zakupy, zestawy pogodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *