Nie ulega wątpliwości to, że na wystawach sklepowych nie brakuje ślicznych zabawek, od których maluchy nie mogą oderwać oczu. Mowa tu głównie o pięknych samochodzikach, pluszakach i lalkach, w szczególności porcelanowych i Barbie, które są wręcz uwielbiane przez maluchy. Jednak tak naprawdę do najpiękniejszych należą te zabawki, które wykonane są samodzielnie, gdyż są unikatowe, cechują się niepowtarzalnym wyglądem i co najważniejsze podczas ich tworzenia nie brakuje dobrej zabawy. Trzeba wyraźnie zaznaczyć to, iż w ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszą się lalki z materiału, zwłaszcza szmacianki, pacynki i teatralne.
Jak stworzyć lalkę szmaciankę?
Aby wykonać lalkę szmaciankę, będzie nam potrzebny dobrej jakości materiał, z którego wycinamy odpowiedni kawek materiału na głowę, którego brzegi zszywamy ze sobą, ale nie do końca, bowiem konieczne jest pozostawienie niewielkiego otworu, przez który będziemy wkładać, np. watę. Następnie zaszywamy główkę i w ten sposób wykonujemy szyję, tułów, ręce i nogi. Kiedy wszystkie elementy ciała laleczki są gotowe, zszywamy je ze sobą. Dalej przechodzimy do wykonania fryzury z kawałków włóczki lub wełny albo muliny. W dalszym etapie ozdabiamy twarz. Otóż, oczy możemy stworzyć z guzików, koralików, obszyć je kordonkiem lub namalować kredkami. Natomiast usta i nosek możemy wyciąć z materiału i nakleić je na buzię lub także narysować je kredkami. Ponadto do stworzenia rumieńców na policzkach możemy wykorzystać róż lub cienie do powiek. Nie zapominamy także o odpowiedniej kreacji, którą warto uszyć samodzielnie z kolorowej tkaniny. Z pewnością najłatwiej będzie nam stworzyć spódniczkę i bluzeczkę na szeleczkach.
Jak wykonać lalkę pacynkę?
W pierwszej kolejności musimy narysować na średniej grubości kartonie wzór pacynki. Szkic zaczynamy od głowy oraz szyi i kolejno przechodzimy do narysowania ramion. Otóż, powinny być one na tyle szerokie, aby zmieściły się w niej palce lub dłoń zgięta w pięść. Przede wszystkim, ważne jest to, by pacynka była na tyle duża, aby można było swobodnie do nie włożyć dłoń, za pomocą której będziemy poruszać kukiełką. W dalszym etapie wycinamy z bristolu narysowany kontur i obszywamy nim materiał, przy czym prawa strona tkaniny ma być włożona do środka. Aby szablon się nie poruszał, przypinamy go szpilkami do amteriału. W okolicach szyi, zszywamy ze sobą taknainę, by główka była ładnie uformowana Kolejno wyjmujemy szablon, przekręcamy materiał na prawą stronę i przechodzimy do ozdabiania twarzy pacynki. Oczy możemy wykonać z koralików, usta i nos z innego materiału. Nie zapominamy o podwinięciu dolnej krawędzi pacynki, aby tkanina się nie strzępiła.
Lalka teatralna krok po kroku
Wykonanie lalki teatralnej jest bardzo zbliżone do robienia szmacianek i pacynek, z tym że najczęściej są one kiju, dzięki któremu łatwiej jest nimi poruszać i są bardziej widoczne. Ponadto, tego rodzaju laki są stworzone z wyrazistych kolorów, mają większy rozmiar i cechuje je zwykle bogato zdobiony strój, aby były bardziej zauważalne na scenie.