Wybór imienia dla dziecka bywa często bardzo trudny. W polskim kalendarzu znajduje się przecież całe mnóstwo ciekawych, ładnie brzmiących i rzadkich imion, jak zatem zdecydować się na najlepsze?
O ile dobór pierwszego imienia wydaje się nie raz kłopotliwy i problematyczny, z drugim imieniem zwykle nie mamy już tak wielkiego problemu. Co jednak warto wziąć pod uwagę?
IMIĘ PO TATUSIU, MAMUSI, DZIADUNIU, BABUNI
Drugie imię nadaje się dziecku najczęściej na cześć ojca, dziadka lub któregoś ze znaczniejszych członków rodziny. Nie oznacza to jednak, że imię po przodku możemy nadać tylko chłopcu. Dziewczynki mogą odziedziczyć przecież drugie imię po babci lub prababci. Warto zaznaczyć, iż nadawanie dzieciom imion ich dziadków szlachetnie podkreśla więzi rodzinne i zamiłowanie do kultury polskiej i tradycji. Zwyczaj taki obecny był już w Cesarstwie Rzymskim, jednakże w ciągu wieków, na naszych ziemiach utrwalili go Słowianie. To oni najczęściej podkreślali drugim imieniem, przydomkiem lub nazwiskiem szlachetny rodowód.
WZORZEC ŚWIĘTY
Dobrym pomysłem na drugie imię może być także postać chrześcijańskiego, biblijnego świętego. Jeśli dokładnie zapoznamy się z biografiami i atrybutami świętych, z pewnością wybierzemy na patrona naszego dziecka postać nietuzinkową, pełniącą niejednokrotnie symboliczną rolę autorytetu w późniejszym życiu. Rozwiązanie takie najczęściej wybierają osoby bardzo religijne i rodzinne, przywiązujące dużą wagę do wartości rodzinnych i chrześcijańskich.
W ZGODZIE Z TRADYCJĄ
Jeżeli podczas wyboru pierwszego imienia sugerowaliśmy imionami zagranicznymi, rzadkimi bądź egzotycznie brzmiącymi i na takie się zdecydowaliśmy, drugie imię możemy utrzymać w tradycyjnym, polskim kanonie. Może to być zarówno staropolskie, bądź nawet słowiańskie imię, jak również bardziej „zwyczajne” i szerzej znane, na przykład Marcin, Marek, Adrian, Agnieszka, Katarzyna lub Monika.
Wybierając imiona dla dziecka pamiętajmy jednak, aby zbyt dziwnym imieniem nie ośmieszyć go ani nie „postarzyć” imieniem archaicznym i staropolskim. Imię powinniśmy wybrać tak, aby pasowało do nazwiska, zatem wybierajmy je z uwagą rozwagą.