Jak urządzić pokój rodzeństwa?

Wiadomo, że każdy chciałby mieć chociaż kawałek przestrzeni tylko dla siebie. Miejsca takie jak pokój dzienny, kinowy, jadalnia, czy kuchnia są wspólne dla wszystkich domowników, służą raczej spotkaniom i integracji. W łazience natomiast jesteśmy odizolowani, jednak nie da się w niej spędzać całych godzin.

Budując własny dom wiele osób decyduje się na jedno lub nawet kilka dodatkowych pomieszczeń – garderobę, spiżarnię, strych na poddaszu, czy gabinet lub pracownię. Jednak najważniejsze jest to, aby każdy z domowników miał swój własny kąt. Dlatego nawet jeśli niespodziewanie powiększy się rodzina, zawsze znajdzie się miejsce, które można przekształcić na kolejny dziecięcy pokój.

Natomiast mieszkając w bloku nie mamy aż takich możliwości. Zwykle aranżacja pokoju dla jednego dziecka – niemowlaka, czy tego nieco odchowanego – nie stwarza większych problemów. Kłopot zaczyna się w momencie, gdy w mieszkaniu mamy do dyspozycji zaledwie dwa pokoje i rodzeństwo. Jak radzić sobie z ciasnotą?

Świetnym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe, które odpowiednio ustawione nadaje całości ciekawy styl, a przy tym sprawia dzieciom mnóstwo frajdy. W większych pokojach sprawdzają się także tzw. antresole, jednak do jej zamontowania potrzeba nieco wyższych pomieszczeń. Jeśli uda się stworzyć „wiszące łóżka”, pod spodem śmiało możemy wstawić szafę czy nawet biurko. Należy przy tym pamiętać także o dobrym oświetleniu.

Dodatkowym problem może być też sytuacja, gdy rodzeństwo jest różnej płci. Oczywiście musimy starać się dekorować pokój w taki sposób, aby odpowiadał obojgu. Stawiamy na neutralne kolory, klasyczne drewno, aby nikt nie poczuł się faworyzowany. W przypadku większych pokoi można pomyśleć także o meblościance czy o delikatnym parawanie, które zapewniają w pewnym stopniu poczucie izolacji. Co więcej, dają możliwość także zmiany stylu w ramach jednego pokoju – chłopięcego na bardziej dziewczęcy pokoik. Jednak jeśli rodzeństwo jest zgrane, tego typu zabiegi nie będą potrzebne.

W przypadku dużych pomieszczeń, gdzie można sobie pozwolić na ustawienie dwóch osobnych łóżek, mamy znacznie większą swobodę w doborze stylu i kolorów. Najważniejsze, aby wspierać i dopingować dzieci w rozwijaniu ich pasji, a pokój (niezależnie od jego wielkości) powinien być tego świadectwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *