Wizyta z dzieckiem u fryzjera to nie lada wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i samego malucha. Przestrzeń i standardowe wyposażenie salonów, dostosowane wyłącznie do oczekiwań dorosłych, niejednokrotnie wzbudza paniczny lęk dziecka, skutecznie uniemożliwiając skrócenie zbyt długich kosmyków. Jedynie profesjonaliści o odpowiednim podejściu, dysponujący akcesoriami uwzględniającymi potrzeby najmłodszych klientów, mogą liczyć na ich zaufanie.
Popularną alternatywą dla stresujących wizyt w zakładzie fryzjerskim jest samodzielne obcięcie włosów malucha. Można to zrobić na kilka sposobów, zaś wybór konkretnej metody powinien uwzględniać indywidualny charakter dziecka oraz jego ewentualne lęki związane z narzędziami fryzjerskimi. Ze względów bezpieczeństwa należy sięgać jedynie po nożyczki z zaokrąglonymi końcami oraz w pełni sprawne maszynki do strzyżenia.
OBCINANIE WŁOSÓW MAŁEMU DZIECKU
Poza wyborem bezpiecznych narzędzi do obcinania włosów, nie bez znaczenia jest również wcześniejsze przygotowanie dziecka. W tym celu warto przedstawić pozytywne aspekty skrócenia kosmyków, mówiąc np., że podcięta grzyweczka nie będzie już zakrywała oczu, a pozostałe pasma przestaną łaskotać po uszach i szyi. Jeżeli jednak argumenty słowne nie przynoszą spodziewanych rezultatów, można spróbować podciąć zbyt długie pasma, odwracając uwagę malucha od wykonywanej czynności.
W przypadku najmłodszych dzieci skuteczne jest skupienie ich uwagi na nowych, niewidzianych dotąd przedmiotach. Podczas gdy jedna osoba prezentuje rzeczy o ciekawej kolorystyce i nietuzinkowych kształtach, drugi rodzic może niepostrzeżenie w kilku ruchach skrócić kosmyki.
Metodą na wielbicieli bajek i kreskówek jest włączenie ulubionej serii, natomiast dla entuzjastów zabaw w wannie poleca się obcięcie włosów podczas kąpieli. Dobry sposób na odwrócenie uwagi pociechy stanowi także zwykła rozmowa – sprowokowanie do opowieści na ciekawe dla dziecka tematy np. ulubionej zabawy lub tego co dziś działo się w przedszkolu. Ponadto można zająć malucha rysowaniem, malowaniem, bądź przeglądaniem kolorowych bajeczek.
Jeżeli powyższe metody nie skutkują, warto spróbować ściąć włosy podczas snu. W ten sposób, zachowując ciszę i ostrożność ruchów, w kilkanaście sekund skrócimy zbyt długie kosmyki.
PODCINANIE WŁOSÓW DZIEWCZYNCE I CHŁOPCZYKOWI
Samodzielnego obcięcia włosów dziecku dokonuje się przy pomocy dwóch typów narzędzi. W przypadku skracania kosmyków dziewczynce warto sięgnąć po nożyczki z zaokrąglonymi końcami, natomiast czuprynę chłopczyka można równomiernie podciąć specjalną maszynką do strzyżenia. Bez względu na wybraną metodę, należy zachować szczególną ostrożność, aby zminimalizować ryzyko skaleczeń.
Optymalna długość włosów malucha zależy od kilku czynników, przy czym najistotniejszą kwestią jest wygoda. Kosmyki nie mogą zakrywać oczu, zatem w pierwszej kolejności należy skracać grzywkę oraz pasma nad uszami. Włosy z tyłu głowy mogą być dłuższe, pod warunkiem, że nie przeszkadzają dziecku. Nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia długich włosów zarówno przez dziewczynki, jak i chłopców, mimo, że tego typu uczesanie wymaga szczególnej pielęgnacji. Poza starannym rozczesywaniem poszczególnych pasm, trzeba pamiętać o regularnym podcinaniu grzywki lub zaczesywaniu do tyłu pasm z nad czoła.