Jak przygotować córkę do pierwszej miesiączki?

pierwsza-miesiaczkaPierwsze krwawienie miesiączkowe to dla każdej dziewczynki bardzo ważny moment, któremu na ogół towarzyszą rozmaite uczucia. Wiek pojawienia się pierwszego krwawienia to najczęściej jedenaście – dwanaście lat, ale oczywiście menstruacja może pojawić się również nieco później. Pierwszy okres wzbudza wiele emocji, pytań oraz wątpliwości. Warto więc na ten moment dokładnie przygotować swoją córkę.

Przede wszystkim należy córce uświadomić, że pierwsze krwawienie miesiączkowe jest znakiem tego, że z małej dziewczynki staje się dorosłą kobietą. Menstruacja jest zupełnie naturalnym i normalnym procesem fizjologicznym, więc nie należy się jej obawiać. Pierwsze rozmowy na ten temat można przeprowadzać już z dziewięcioletnią córką, zwłaszcza, że sama na pewno zacznie zadawać pytania odnośnie pierwszej miesiączki.

Pierwsze krwawienie nie powinno oznaczać paniki czy przerażenia. Warto uświadomić córce, że razem z okresem w jej ciele następować będzie szereg zmian fizjologicznych, które będą związane z dojrzewaniem ciała. Jako mamy możemy też przedstawić swoim pociechom plusy oraz minusy miesiączkowania, a także wspomnieć o zasadach właściwej higieny. W tym czasie należy córce poświęcić wiele czasu. O tym, iż nasza córka wkrótce dostanie pierwszą miesiączkę świadczą zazwyczaj dwa sygnały. Pierwszym z nich jest biała wydzielina z pochwy (na ogół pojawia się około rok przed pierwszym krwawieniem) oraz intensywny wzrost. Każda mama powinna też uświadomić córce, że po pierwszej miesiączce wcale nie musi pojawić się kolejna tuż po dwudziestu ośmiu dniach. W młodym wieku cykle miesiączkowe mogą bywać bardzo nieregularne, więc na taką ewentualność należy przygotować córkę. Nie ma jednoznacznych objawów, kiedy pojawi się następny okres, ale są czynniki, które mogą pomóc zaobserwować termin zbliżającego się krwawienia (nabrzmiałe piersi, huśtawki nastroju, przybranie na wadze).

Przygotowanie córki do pierwszej miesiączki warto rozpocząć odpowiednio wcześniej, aby nasza pociecha nie została zaskoczona. Krwawienie powinno pojawić się w wieku jedenastu – dwunastu lat, ale oczywiście nie ma na to sztywnej reguły. Nasza córka powinna też wiedzieć o czynnikach, które mogą przyczyniać się do opóźnienia okresu. Warto córce powiedzieć chociażby o zaniku okresu po odchudzaniu, zwłaszcza jeśli nastolatka często stosuje diety w trosce o własną figurę. Właściwie przeprowadzona rozmowa na pewno pomoże córce przyjąć pierwszą menstruację z radością i krwawienie nie będzie dla niej zaskoczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *