Imię Stanisław dla dziecka – hit czy kit?

imię staśWybór imienia to bardzo trudna sprawa. Rodzice poświęcają na to wiele godzin dyskusji i często spierają się o to, jak powinno nazywać się ich dziecko. Jest to decyzja o tyle kluczowa, że imię będzie z dzieckiem do końca jego życia, nawet wtedy gdy rodziców już nie będzie. Dobrze więc by imię pasowało do dziecka i do nazwiska jakie odziedziczy po ojcu.

Co prawda jest możliwość by w urzędzie zmienić imię, rzadko jednak praktykuję się tego rodzaju zmiany. Wszyscy przyzwyczajeni już do jednego imienia, mieliby trudność z przestawieniem się.
Istnieją różne przypadki dotyczące wyboru imion dla dziecka. Jakie?

Jedni szukają go w Internecie czytając o sławnych osobach lub doszukując się różnego rodzaju znaczeń, które przypisuje się do imion. Niekiedy inspiracji szukają także w obcych kulturach. Bardzo popularne w ostatnich latach stały się imiona egzotyczne. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie dobre. Może bowiem dziecku narobić wielu kłopotów w szkole i przyszłym życiu.

Inni zaś zdają się na swoich przodków i wybierają dziecku imię, które pojawiło się już w rodzinie i nosił je na przykład dziadek lub babcia. Imiona staropolskie wracają do łask. W szkolnych ławach zasiada coraz więcej Ziemowitów, Dobromirów, Leszków czy Czesławów. Bardzo popularnym staropolskim imieniem jest także Stanisław.
Stanisław to imię, które oznacza tyle co stać się sławnym. W dzisiejszych czasach bardzo pożądana cecha, imię więc powinno pasować jak ulał, nie powinno też budzić żadnych kontrowersji. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Wybór takiego imienia łączy się z pewnym zagrożeniem. Nie jest to imię zupełnie zapomniane. Ludzie są osłuchani z jego brzmieniem. Kojarzy się ono jednak z pokoleniem obecnych dziadków. Dziecko posiadające takie miano może stać się więc obiektem żartów. Ponadto o Stanisławach mówi się, że są cholerykami, którzy na dodatek rzadko liczą się ze zdaniem innych. Raczej odmawia się im pracowitości na rzecz umiłowania zabawy i lenistwa. Mając na uwadze tego typu cechy, trzeba głęboko się zastanowić, czy aby na pewno chcemy nazwać w ten sposób nasze nowonarodzone dziecko. Imię to niesie ze sobą także pewien przesąd. Po tragicznej śmierci Świętego Stanisława ze Szczepanowa, żaden Stanisław sprawujący władzę, nie może żyć w szczęściu. Każdy wszak życzy swojemu dziecku sukcesów.
Cała ta imienna otoczka składa się jednak z przesądów i nie ma co do tego przywiązywać dużej wagi. Stanisław to imię o szlachetnym pochodzeniu i wielowiekowej tradycji. Nie powinien wstydzić się go żaden człowiek. Trzeba więc przemyśleć na czym zależy nam, kiedy nazywamy swoje dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *