Idealny samochód dla nastolatka

Wiele młodych osób zwłaszcza gimnazjalistów wprost nie może doczekać się momentu, gdy skończy 18 lat i tym samym zyska mnóstwo praw. Wydaje im się, że upragniony dowód osobisty da im pełną wolność i swobodę. Oczywiście nie jest to do końca prawda, ale jednemu nie można zaprzeczyć – pełnoletniość pozwala na posiadanie prawa jazdy. A to już duży krok ku swego rodzaju wolności.

Otóż kolejnym krokiem jest kupienie własnego samochodu. Bywa różnie – jedni dostają auto w prezencie od rodziców, drudzy muszą sami sobie na niego zapracować. W obu przypadkach trzeba podjąć bardzo trudną decyzję, jaki model wybrać. Czy kupić auto nowe, czy też lepsze będzie używane, być może sprowadzane z zagranicy. Co będzie najodpowiedniejsze dla świeżo upieczonego kierowcy?

Niemal każdy nastolatek z nowiutkim „prawkiem” ma swój upatrzony, wymarzony samochód. Nie wolno nam wkładać wszystkich osiemnastolatków do jednego wora, jednak wielu panów chciałoby od razu świetny samochód sportowy, który zapewni mu niebywałe powodzenie wśród dziewcząt. Pytanie jednak, czy właśnie to jest najważniejsze? Niestety mnóstwo nastolatków czasem cierpi na brak wyobraźni, daje się ponieść emocjom, czy namowom kolegów, a brawura w tego typu samochodzie połączona z brakiem doświadczenia bywa zabójcza. Dlatego zanim zdecydujemy się na auto sportowe, czy też nowe, luksusowe, prosto z salonu, dobrze byłoby trzeźwo, obiektywnie przemyśleć, na jakim poziomie młody kierowca opanował sztukę prowadzenia samochodu. Wiadomo, że przepisowe 30 godzin kursu plus egzamin końcowy to zdecydowanie za mało, aby móc mówić o poważnym, znaczącym doświadczeniu.

Być może lepiej byłoby w pierwszej kolejności postawić na zadbany, ekonomiczny samochód, którego nie będzie tak bardzo szkoda, gdy np. zostanie porysowany, wgnieciony przez niewidzialny słupek. Auta starsze mają też kilka innych zalet. Te mniej naszpikowane elektroniką pozwalają się lepiej poznać od środka – jeśli coś się zepsuje, nie trzeba od razu gnać po mechanika, może warto spróbować samemu go naprawić. Ponadto zapłacimy niższy podatek, a koszty ubezpieczenia kilkuletniego pojazdu są znacznie niższe (przy czym trzeba też pamiętać, że jeśli samochód zarejestrowany jest na młodego kierowcę, to nie przysługują mu żadne zniżki!), z powodu mniejszej atrakcyjności dla złodziei.

Nieco innymi kryteriami trzeba się kierować wybierając samochód dla nastolatki. Tu liczy się przede wszystkim jego wygląd, bezpieczeństwo i niezawodność. Niektóre młode panie mogą się szybko zniechęcić do jazdy, jeśli auto będzie się psuło za każdym razem, gdy do niego wsiądą. Powinno być też wygodne i ekonomiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *