Historia obchodzenia Dnia Dziecka

skąd wziął się dzień dzieckaDzień Dziecka na świecie obchodzony jest już od wielu lat. Swój początek datuje na rok 1924, kiedy to w szwajcarskiej Genewie została uchwalona Deklaracja Praw Człowieka. Wniosek o ustanowienie Międzynarodowego Dnia Dziecka zgłosił Międzynarodowy Związek Pomocy Dzieciom, którego głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim najmłodszym mieszkańcom całego świata.

Oficjalnie Dzień Dziecka został potwierdzony i ustanowiony w 1952 roku, a rok później w to przedsięwzięcie włączyła się również Organizacja Narodów Zjednoczonych. Właściwy kształt obchodom Dnia Dziecka nadała specjalnie utworzona Konwencja o Prawach Dziecka z roku 1989. To dzięki niej najmłodsi obywatele wielu państw polepszyli swoją pozycje wobec systemu prawnego i administracyjnego. Dzisiaj nikt już bowiem nie kwestionuje prawa dziecka do życia, rozwoju, nauki i miłości.

Obecnie Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest we większości krajów świata. Bywa również, że święto to jest łączone z innymi ważnymi uroczystościami (np. we Francji, Włoszech lub Turcji). W niektórych byłych republikach radzieckich oraz krajach słowiańskich takich jak np. Polska, Rosja, Czechy lub Słowacja, dzień ten tradycyjnie i niezmiennie od wielu lat obchodzony jest 1 czerwca. W większości krajów Dzień Dziecka jest jednak obchodzony 20 listopada, na pamiątkę uchwalenia wspomnianej wcześniej genewskiej Deklaracji Praw Człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *