Historia obchodzenia Dnia Dziecka

skąd wziął się dzień dzieckaDzień Dziecka na świecie obchodzony jest już od wielu lat. Swój początek datuje na rok 1924, kiedy to w szwajcarskiej Genewie została uchwalona Deklaracja Praw Człowieka. Wniosek o ustanowienie Międzynarodowego Dnia Dziecka zgłosił Międzynarodowy Związek Pomocy Dzieciom, którego głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim najmłodszym mieszkańcom całego świata.

Oficjalnie Dzień Dziecka został potwierdzony i ustanowiony w 1952 roku, a rok później w to przedsięwzięcie włączyła się również Organizacja Narodów Zjednoczonych. Właściwy kształt obchodom Dnia Dziecka nadała specjalnie utworzona Konwencja o Prawach Dziecka z roku 1989. To dzięki niej najmłodsi obywatele wielu państw polepszyli swoją pozycje wobec systemu prawnego i administracyjnego. Dzisiaj nikt już bowiem nie kwestionuje prawa dziecka do życia, rozwoju, nauki i miłości.

Obecnie Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest we większości krajów świata. Bywa również, że święto to jest łączone z innymi ważnymi uroczystościami (np. we Francji, Włoszech lub Turcji). W niektórych byłych republikach radzieckich oraz krajach słowiańskich takich jak np. Polska, Rosja, Czechy lub Słowacja, dzień ten tradycyjnie i niezmiennie od wielu lat obchodzony jest 1 czerwca. W większości krajów Dzień Dziecka jest jednak obchodzony 20 listopada, na pamiątkę uchwalenia wspomnianej wcześniej genewskiej Deklaracji Praw Człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *