Gry walentynkowe dla najmłodszych

Walentynki tak bardzo przeniknęły do naszej kultury, że święto to jest obecne także w szkołach i przedszkolach. Na szczęście jest to na tyle miły i radosny dzień, iż śmiało można zorganizować maluchom świetną zabawę. Gry i zabawy walentynkowe mają za zadanie:  zachęcić dzieci do okazywania uczuć innym osobom (kolegom, koleżankom, rodzicom itp.), nauczyć nawiązywać kontaktów interpersonalnych w czasie wspólnych zabaw, zintegrować dzieci i rodziców, sprawić, aby dzieci czerpały radość ze wspólnej zabawy i pobytu w przedszkolu, rozwijać u dzieci poczucie przynależności do społeczności przedszkolnej.

Zabawy walentynkowe dla dzieci

Ogromną zaletą gier walentynkowych jest to, że do wspólnej zabawy można zaprosić rodziców. Tak jak w Dzień Babci czy Dzień Dziadka organizuje się specjalne przedstawienia dla ukochanych babć i dziadków, tak w dzień św. Walentego można zaprosić rodziców. Okazywanie miłości rodzicom i opiekunom jak najbardziej wpisuje się w kanon walentynek.

Na sam początek można zrobić miniprzedstawienie, podczas którego dzieci przedstawią kilka ciekawostek związanych ze św. Walentym, Nocą Świętojańską, Nocą Kupały, walentynkami i ich tradycjami. Następnie można przejść do wspólnej zabawy z rodzicami.

Osoba prowadząca serdecznie wita przybyłych gości. Dziecko podchodzi do swoich rodziców i razem z nimi bawi się podczas spotkania. Najpierw losują z koszyczka serduszka i razem wymyślają zdanie-sentencję, w której zawarte jest słowo z serduszka. Następnie rodzic zapisuje je na kartonie z tytułem: Walentynkowe sentencje. Serduszka wszyscy zatrzymują, będą potrzebne do następnych zabaw. Następnie rodzice i dzieci na szarym papierze rysują lub piszą, z czym kojarzą im się walentynki.

Poproś, aby rodzice i dzieci spróbowali zastanowić się, z jakim słowem rymuje się słowo z serduszka, a następnie zapisali je na szarym papierze. Można oczywiście wymyślić wierszyk lub rymowankę z serduszkowym wyrazem. Następnie rodzice na serduszkach wpisują imię swoje i dziecka i przypinają serduszka na tablicy. Zaproponuj, aby z tych serduszek ułożyć kwiatek. Na stołach połóż kartki z naklejonym serduszkiem. Zaproponuj rodzicom i dzieciom, aby zrobili dla siebie walentynkę: rodzice – dzieciom, dzieci – rodzicom. Można wykorzystać przygotowany materiał plastyczny. Zwróć uwagę, że serduszko ma być jedynie elementem kompozycji. Po skończonej pracy wręczamy walentynkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *