Umiejętnie dobrane do wieku gry pobudzają rozwój intelektualny dziecka: wzmagają koncentrację, stymulują zmysły, prowokują do logicznego myślenia. Najlepsze gry dla najmłodszych dzieci (2-3 lata) to takie, które opowiadają jakąś prostą historię i unikają abstrakcji, która dla takiego malucha może być jeszcze za trudna. Dobrze, kiedy są kolorowe i wesołe, a poprawnie wykonane zadanie nagradzają, np. przyjemną dla ucha melodyjką.
Dobrych gier planszowych dla dzieci w wieku 3 lat nie ma na rynku wiele. Jeśli zawierają drobne elementy, dobrze gdy zabawę nimi nadzoruje osoba dorosła.
Trzylatki świetnie radzą sobie z kostkami domina, w którym abstrakcyjne cyferki lub kropeczki zastąpiono/ uzupełniono kolorowymi obrazkami. Firma Alexander wypuściła na rynek różne wersje takich gier: jest domino z prostymi symbolami, łatwymi do rozpoznania przez najmłodszych przedszkolaków (ryba, piłka, muchomor, kotek, słoneczko), i domina tematyczne: z samochodami, zwierzętami, zawodami.
Izabela Stankiewicz jest autorką gry planszowej „Opowiem Ci mamo”, składającej się z 40 kartoników z obrazkami do układania w różne historie. Zadanie dziecka polega na uporządkowaniu ich w kolejności przyczynowo-skutkowej i opowiedzeniu tego, co się wydarzyło. Gra uczy trzylatków porządkowania i klasyfikowania. Sprytnie prowokuje do układania zdań.
W rozpoznawaniu liczb, kolorów, kształtów pomoże „Rummikub Junior” w wersji dla najmłodszych dzieci – planszowa gra logiczna, która okazała się międzynarodowym hitem. Sprawność manualną maluchów można kształcić dając im do zabawy grę „Nawlekaj nie czekaj” (dziecko będzie musiało nawlec na linkę kulę zanim klepsydra zasygnalizuje koniec czasu).
Jeśli zdecydujemy się usiąść z trzylatkiem przed komputerem, poszukajmy w internecie serwisu z prostymi i bezpiecznymi flashowymi grami edukacyjnymi dla dzieci w wieku 3 lat.
Pomysłowe testy na myślenie, słuch, wzrok i orientację znajdziemy na kolorowej, bardzo atrakcyjnej graficzne stronie Edukole.pl . Dziecko może tu samodzielnie wykonywać proste zadania, polegające np. na identyfikowaniu dźwięków wydawanych przez różne zwierzęta albo rozróżnianiu przeciwieństw. Polecenia są wydawane przez lektora na głos, a po prawidłowym rozwiązaniu każdego zadania zabawny stworek.
Podobnych serwisów jest więcej. Komputerowe gry dla małych dzieci zawiera Kiddoland.pl, ale z nie każdym umieszczonym tu zadaniem poradzi sobie trzyletni malec, więc konieczna będzie pomoc rodzica. Na Buliba.pl interaktywnym przewodnikiem dziecka jest miś Bu. Proponuje on np. zabawy twórcze, gry edukacyjne i zręcznościowe, wspólne śpiewanie piosenek, naukę segregowania przedmiotów, testy na spostrzegawczość. Serwis jest przeznaczony dla dzieci w wieku 2-8 lat.
Dużą kolekcję flashowych gier dla trzylatków zebrał też internetowy portal Lupiko.pl. Niektóre występują w wersji angielskiej, co umożliwia jednoczesną naukę angielskich słówek.
Z większą grupą dzieci warto przećwiczyć tradycyjne zabawy towarzyskie dla przedszkolaków. Odpowiednie będą np.: „Głowa, ramiona”, „Rolnik sam w dolinie”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Śpiący król”, „Co to za przedmiot?”,.”Co się zmieniło”, „Figury woskowe”.