Rozwój dziecka to proces bardzo nierównomierny. Często zdarza się tak, że dzieci przeskakują z jednego etapu na drugi bardzo szybko, po czym na kolejny przychodzi im czekać dość długo. To oczywiście kwestia bardzo indywidualna. Nie można więc w żadnym wypadku generalizować kwestii rozwoju dziecka. Z całą pewnością pociechy wszystko umiejętności i nawyki nabywają w procesie zdobywania doświadczeń.
Nieocenionym źródłem wszelkiej wiedzy i chodzącym przykładem dla dziecka są rodzice. Niekiedy nawet nieświadomie dzieci powtarzają zachowania swoich rodziców. Rodzice wpływają więc na dziecko z siłą, której nie da się zmierzyć. Ważne by o tym pamiętać i starać się zawsze dawać dziecku jedynie dobry wzór.
Dokładnie taki mechanizm ma miejsce w przypadku nabierania przez dziecko umiejętności mówienia. Dzieci zaczynają pokornie, od słuchania. To wszystko co słyszą starają się powoli powtarzać i rozumieć. W taki sposób budują swój początkowy obraz świata i słownictwo.
By zapobiec ułomności, jaką są dla dzieci trudności z mówieniem, należy przede wszystkim skupić się w początkowej fazie na dawanym dziecku przykładzie. Mówiąc do pociechy nie należy zbytnio zdrabniać czy specjalnie seplenić. Dziecko może bowiem powtarzać nasz sposób mówienia i od małego uczyć się niepoprawnych form.
Bardzo dobrym sposobem na wyrobienie w dziecku nawyków do wyraźnego i poprawnego mówienia jest słuchanie z pociechą audycji radiowych. Najlepiej, by były to te skierowane do dzieci – inne mogą znudzić berbecia i zniechęcić do tego rodzaju nauki przez rozrywkę. Audycje dziecięce, w których czytane są bajki, można stosować jako wieczorny usypiacz dla dziecka. To dobry sposób na uśpienie dziecka ale także przyswojenie kilku nowych słów.
Radio jest poza tym świetnym narzędziem do pobudzania wyobraźni. Każdy z nas mówiąc gestykuluje, tym samym naprowadzając słuchacza na swój tok myślenia. Słuchając radia nie dostajemy tego rodzaju podpowiedzi. Musimy wytężyć umysł i postarać się zbudować w głowie własny obraz tego, o czym mówi spiker. To dla dzieci świetne ćwiczenia na wyobraźnię i kojarzenie słów. Szczególnie dla tych, które nie potrafią jeszcze czytać i siłą rzeczy nie mogą sięgnąć po książkę przed snem.
Poza tym słuchanie radia z dzieckiem to także wyrabianie nawyku ciekawości świata. W radiu bowiem poruszane są różne tematy. Niekiedy dziecko nie wie o czym mówi spiker, wtedy zmuszone jest poszukać informacji na ten temat, by móc zrozumieć audycję.
Współczesne radio to medium traktowane obecnie po macoszemu – bardzo niesłusznie. Może być bowiem nie tylko dla nas, ale i dla naszych dzieci nieocenionym narzędziem do odkrywania świata.