Czy warto kupić dziecku królika?

Czy kupować dziecku królikaWiększość dzieci marzy o swoim własnym zwierzątku domowym. Jedne z nich chcą psa, inne kotka, a niektóre najbardziej cieszyłyby się z króliczka miniaturki. To niewątpliwie urocze zwierzątko, ale od razu powstają dwa pytania – czy dzieci powinny w ogóle dostawać zwierzęta oraz czy to dobry pomysł, żeby kupować maluchowi właśnie króliczka? Oczywiście trzeba też pamiętać, że dorosły zawsze musi nadzorować opiekę nad pupilem. Nie powinien jednak przejmować obowiązków dziecka, bo trudno będzie je w ten sposób nauczyć odpowiedzialności.

Dziecko na pewno będzie umiało wymyślić zabawne imię dla króliczka, chętnie się z nim pobawi czy wyjdzie na spacer. Jednak czy będzie pamiętało o wymienianiu ściółki, regularnym podawaniu jedzenia i wymienianiu wody? Wiele zależy od wieku dziecka, ale także od jego charakteru i wychowania. Jeśli rodzice wierzą, że córeczka lub synek postara się wypełniać wszystkie te obowiązki, to zajmowanie się królikiem może być dla niego sposobem na przygotowanie do dorastania. W pewnym momencie zaczyna się coraz więcej obowiązków, nie można już cały czas się bawić. Z drugiej strony jeśli dziecku znudzi się opieka nad króliczkiem i wszystkie związane z nią czynności zaczną wykonywać rodzice, to maluch przekona się, że jeśli nie ma się ochoty czegoś robić, to nie trzeba. Może w takim razie bez względu na wszystko nie zajmować się zwierzątkiem za dziecko. W przypadku królików nie jest to wskazane. Mają one określone potrzeby żywieniowe i zmiana lub niedopatrzenie może skończyć się chorobą.

Warto pamiętać o tym, że króliczki są pogodne, ale jednocześnie płochliwe i delikatne. Proces ich oswajania trwa zwykle przez pewien czas. Natomiast dzieci bywają bardzo niecierpliwe. Poza tym często jest tak, że chcą brać zwierzę na ręce i pokazywać je koleżankom i kolegom. Kiedy króliczek zostanie przywieziony do domu, jak również po zabiegu sterylizacji/kastracji czy podczas choroby, potrzebuje spokoju, łagodnego traktowania, poczucia bezpieczeństwa. Czy będzie mógł na to liczyć w dziecięcym pokoju? W przypadku królików, zwłaszcza długowłosych, bardzo istotna kwestią jest odpowiednia pielęgnacja. Futerko wyczesuje się zwykle przynajmniej dwa razy w tygodniu. Trzeba też ostrożnie wycinać sfilcowane kosmyki. Można nieco pomóc w tym dziecku, ale ważne by pamiętało, że te czynności są niezbędne. Odpowiedź na pytanie czy królik dla dziecka to dobry pomysł nie jest więc jednoznaczna. Każdy rodzic, znając swoją pociechę, musi podjąć taką decyzję samodzielnie. Zawsze jednak trzeba mieć na uwadze nie tylko kaprys dziecka, ale również dobro zwierzęcia, które po wzięciu go do domu jest całkowicie zdane na nas. Trzeba to wytłumaczyć córeczce lub synkowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *