Bajki na dobranoc – sposób by maluch szybciej zasnął

Uśpienie malucha to niestety bardzo często ciężka praca i prawdziwa sztuka. Jest już późno, najchętniej sami poszlibyśmy już spać, a nasza pociecha biega po domu pełna energii i wcale nie wydaje się być senna, a kiedy próbujemy ją nakłonić do pójścia do łóżka, buntuje się krzyczy i ucieka. Jak więc się za to zabrać, by nie tylko polubić te chwile, ale także być skutecznym?

Doskonałym sposobem na uśpienie malucha są bajeczki na dobranoc. Jeśli nasza pociecha jest już w łóżeczku, umyta i przebrana w piżamkę, ale wcale nie jest jeszcze gotowa zasnąć, właśnie poczytanie jej książeczki z opowiadaniami dla dzieci będzie miłym zakończeniem dnia, pozwoli bowiem się zrelaksować i wyciszyć, dzięki czemu sen przyjdzie z łatwością. Poza tym czytanie dziecku bardzo go rozwijają, a dla rodziców spędzenie czasu z ukochanym brzdącem to przecież sama przyjemność.

Bajki dla dzieci bywają przeróżne, ale mają jedną cechę wspólną – zawsze posiadają morał, a więc uczą czegoś, dlatego też tak bardzo jest zalecane czytanie dzieciom. Podczas czytania maluch uczy się skupiać uwagę na przedmiocie i opowiadaniu, ponadto poznaje nowe słowa. Dużą popularnością cieszą się także ostatnio nagrywane bajki e-booki czytane przez lektora, ale samodzielne czytanie dziecku przynosi o wiele większe korzyści. Po pierwsze tworzy wspaniałą relację między maluchem a rodzicem, poza tym dziecko czuje się ważne i kochane, kiedy mama i tata poświęcają mu czas. I w końcu pozwalają maluchowi na zdrowy i spokojny sen.

Jeśli chcemy jednak aby dziecko odniosło korzyści z czytania, nauczyło się czegoś dzięki bajkom na dobranoc, musimy wiedzieć, jak czytać. Co prawda, czytamy z gotowych już propozycji, ale nie jest to proste, gdyż musimy mieć przy tym właściwy ton. Podczas czytania powinniśmy zmieniać głos tak, aby zaciekawić dziecko. W miarę czytania powinniśmy przybierać coraz bardziej spokojny ton, ściszony głos, dzięki czemu nasza pociecha zasłucha się, wyciszy i w końcu zaśnie. Bajka na dobranoc nie może być jednak zbyt długa, ponieważ dziecko może się zniecierpliwić i stać się marudne, co jeszcze bardziej odwiedzie go od snu.

Książeczka czytana dziecku do snu musi być także dostosowana do jego wieku – w przeciwnym razie będzie dla niego niezrozumiała, albo nieciekawa, więc maluch szybko znudzi się słuchaniem. Warto też wybierać bajki zgodne z zainteresowaniami malucha, inne mamy książeczki dla chłopców, inne dla dziewczynek, chociaż bajki o zwierzakach lubią wszystkie dzieci. Na najmłodszych na ogół bardziej nasennie działają rytmiczne wierszyki niż baśnie o wciągającej fabule, nieco starsze dzieci wolą jednak często opowiadania. Na czas czytania warto zapalić nocna lampkę, której przytłumione światło stworzy senną atmosferę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *