Zmiany skórne w ciąży

Jakie zmiany skórne zachodzą w ciążyBez wątpienia ciąża to czas, kiedy następuje wiele zmian jeśli chodzi o sferę fizyczną, psychiczną i emocjonalną kobiety. Zaczyna przygotowywać się do roli mamy i zazwyczaj dużo myśli o tym, że niedługo przyjdzie na świat jej dziecko. Oczywiście widocznie zmiany dotyczą także jej ciała. Przede wszystkim z każdym miesiącem ciąży jej brzuch staje się coraz większy. Natomiast w związku ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety wzrasta wytwarzanie melaniny, czyli barwnika występującego w komórkach skóry.

Dzięki melaninie możemy cieszyć się ładną opalenizną, ale jest odpowiedzialna także za tworzenie się pieprzyków czy piegów. W związku ze wzrostem produkcji tego barwnika na skórze przyszłej mamy mogą powstawać różnego rodzaju przebarwienia. Nie wpływają one w żaden sposób na zdrowie kobiety, w związku z tym na pewno nie trzeba się nimi martwić. Natomiast niektórym paniom przeszkadzają one trochę ze względów estetycznych. Jakiego typu zmiany skórne mogą wystąpić w ciąży? Zdarza się, że w drugim trymestrze na twarzy pojawia się ostuda, czyli żółtawe plamki na twarzy. Ciemnieją, kiedy są wystawiane na działanie słońca. Natomiast, żeby się ich pozbyć nie trzeba stosować żadnych metod rozjaśniania skórnych zmian barwnikowych. Jakiś czas po porodzie znikają same. Podobnie jest też w przypadku kreski na brzuchu. Tak właściwie każdy z nas ma taką kreskę, ale w ciąży staje się ona znacznie ciemniejsza. Szczególnie intensywny kolor przybiera w przypadku pań o ciemnej karnacji. Również brodawki zwykle stają się ciemniejsze.

Chociaż za główną przyczynę powstawania pieprzyków uważa się opalanie, to mogą odpowiadać za to także zmiany hormonalne, które występują w ciąży. Niektóre panie stają się także bardziej piegowate. Jeśli chodzi o nowe pieprzyki, to zawsze warto je obserwować. Chodzi o to, że może rozwijać się na nich czerniak. Jeżeli znamię jest raczej okrągłe i ma jednolity kolor nie należy się martwić. Jednak jeśli ma nieregularne brzegi, rośnie, zmienia barwy czy swędzi od razu należy iść do dermatologa. Kobiety ciężarne nie powinny w ogóle zbyt długo przebywać na słońcu. Jednak jeśli ich skóra będzie miała kontakt z promieniami UV należy używać kremów z filtrem. Odpowiednie kosmetyki bywają przydatne również w przypadku pojawiania się rozstępów oraz tak zwanych pajączków. Są to pęknięte naczynka krwionośne. Powstają przede wszystkim na nogach w związku ze zwiększonym obciążeniem. Warto wiedzieć o możliwości wystąpienia tych różnych zmian i odpowiednio reagować, jeśli akurat jest to dozwolone w ciąży. Przyszła mama powinna być zadbana i zadowolona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *