Zdrowe i wesołe 9 miesięcy

kobieta w ciążyKiedy oczekująca na dziecko para doczeka się w końcu pozytywnego wyniku testu ciążowego najpierw następuje wielka radość. Szybko jednak zaczynają zdawać sobie sprawę, że naprawdę w ich życiu zajdą poważne zmiany. A rozpoczną się one już w pierwszym miesiącu ciąży.

Mówi się, że oczekiwanie na urodzenie dziecka trwa dziewięć miesięcy.

Dokładniejszy kalendarz ciąży rozpisany jest na tygodnie. W każdym z nich następują istotne zmiany w organizmie mamy oraz w rozwoju dziecka. Dzięki nowoczesnym podręcznikom, czasopismom i portalom internetowym każda kobieta może dowiadywać się czego spodziewać się w danym tygodniu oraz jak aktualnie zmienia się jej maleństwo. Natomiast warto pamiętać, że okres ciąży może być liczony od pierwszego dna ostatniej miesiączki lub od dnia poczęcia. Wówczas ciąża ma wynosić odpowiednio 40 lub 38 tygodni. Ustalenie to jest ważne nie tylko dlatego, że kobieta może cieszyć się informacjami o zmianach płodu w danym tygodniu. Dzięki niemu można ustalić najbardziej prawdopodobną datę przyjścia dziecka na świat. Wiadomo wówczas kiedy należy rozpocząć przygotowania do porodu. Chodzi tutaj nie tylko o spakowanie niezbędnych rzeczy do szpitala. Zanim urodzi się córeczka lub synek trzeba przygotować dla niego całą wyprawkę. Jest to zwykle bardzo miłe zajęcia, które pozwala poczuć rodzicom że naprawdę już niedługo będzie z nimi dziecko. Przed porodem trzeba też wykonać jeszcze różne badania, tak aby zapewnić dziecko bezpieczne przyjście na świat. Zresztą przez całe dziewięć miesięcy konieczne jest regularne odwiedzanie lekarza i wykonywanie zaleconych badań. Dzięki temu przebieg ciąży jest pod stałą kontrolą. Można mieć pewność, że mama i dziecko są w dobrej formie. Tak naprawdę badania są też istotne z punktu widzenia spokoju ciężarnej kobiety. Co prawda wiele kobiet polega przede wszystkim na swojej intuicji, która podpowiada że wszystko jest w najlepszym porządku, jednak dodatkowe potwierdzenie tego od lekarza pozwala cieszyć się stanem ciąży jeszcze bardziej.

Wiele par decyduje się na uczestniczenie w zajęciach w szkole rodzenia. Można tam dowiedzieć się wielu rzeczy na temat etapów ciąży, samego porodu oraz jak czego spodziewać się już po porodzie. Poza tym są też specjalne ćwiczenia, które pomagają kobietom utrzymać dobrą formę i dzięki temu ułatwiają poród. Można także nauczyć się metod relaksacji oraz kontrolowania oddechu. Podobno bywają przydatne kiedy dziecko zdecyduje się już opuścić brzuszek mamy. Uczestnicząc w tego typu zajęciach można też poznać innych przyszłych rodziców, którzy mają podobne dylematy. Świadomość że inni mają również mnóstwo pytań i niepewności przed urodzeniem pierwszego dziecka pozwala zrozumieć, że jest to zupełnie naturalne.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.