Zalety sztucznego żywienia niemowląt

karmienie-dziecka-butelkaZdrowo rozwijające się niemowlę to takie, o którym marzą wszyscy rodzice a w szczególności ich wiecznie zatroskane mamy. Ogromny wpływ na to, czy maluch będzie rozwijał się i rósł prawidłowo, ma żywienie niemowlęcia. Chodzi tu zarówno o sposób dostarczania mu pokarmu jak i o jego rodzaj. Rodzice nowonarodzonych maluchów, bardzo często stają przed trudną decyzją a mianowicie: karmienie naturalne czy karmienie sztuczne? Obydwie te metody uznane są przez specjalistów od rozwoju niemowląt za prawidłowe, jednakże bardzo często podkreśla się, iż to karmienie piersią jest zdecydowanie korzystniejsze dla noworodka. Nie zawsze jednak możliwe jest dostarczanie dziecku pokarmu naturalnego w postaci mleka jego mamy. Wtedy trzeba sięgnąć po inne rozwiązania. Na plan pierwszy wysuwa się tu tak zwane mleko modyfikowane dla niemowląt. Jest to specjalne mleko w proszku, które należy rozmieszać w odpowiednio ciepłej wodzie. Do podawania jedzenia w tej postaci należy wykorzystać takie akcesoria do karmienia jak: butelki (najlepiej profilowane), kubki – niekapki z odpowiednio miękkimi ustnikami oraz smoczki.

Mimo, iż sztucznemu karmieniu często zarzuca się pewne wady, mieszankom tym, można też przypisać wiele pozytywnych właściwości. Po pierwsze: modyfikowane mieszanki mleczne to spora wygoda. Są one idealnym rozwiązaniem, gdy jesteśmy w sytuacji, w jakiej trudno byłoby nam nakarmić swobodnie niemowlę, a to wyraźnie sygnalizuje, że jest głodne.

Po drugie: mleko w proszku dla alergików (czyli dla dzieci z alergią pokarmową) to często jedyny sposób na to, by dostarczyć choremu maluszkowi to, co dla niego niezbędne.

Po trzecie: niektóre mleka modyfikowane pozwalają uzupełnić pewne braki minerałów takich jak chociażby ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju maleństwa żelazo.

Mleko zastępcze jest także świetnym sposobem na to, by nasycić głód dziecka karmionego piersią. Obecnie w sprzedaży możemy napotkać specjalne mieszanki modyfikowane dla niemowląt, które wzbogacono o składniki lepiej, szybciej i na dłużej wypełniające żołądek dziecka.

Bardzo często mieszanki modyfikowane są też zalecane w przypadku, kiedy na świat przychodzi wcześniak. Tego typu mleko początkowe wzbogacone jest często o białko o wyższym stężeniu niż w przypadku zwykłych mieszanek modyfikowanych. Poza tym, jest ono bogatsze w składniki dostarczające maluszkom energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *