Zajście w ciążę po porodzie

Dni płodne a karmienie piersiąZajście w ciążę to bez wątpienia powód do ogromnej radości i dumy przyszłych rodziców i bliskich. Nie zawsze jednak udaje się w szybkim tempie i bezproblemowo począć dziecko, warto zatem wiedzieć, jak nieco dopomóc szczęściu i w krótkim tempie zauważyć pierwsze, radosne oznaki ciąży.

O ile zajście w ciążę przy regularnych cyklach menstruacyjnych okazuje się stosunkowo łatwe i bezproblemowe do wspólnego zaplanowania, o tyle w przypadku kobiet, które właśnie urodziły dziecko lub znajdują się w okresie naturalnego karmienia piersią może być to znacznie utrudnione. Niepłodność w okresie popołogowym uzależniona jest bowiem od wielu rozmaitych czynników.

U normalnie miesiączkującej kobiety dni płodne przypadają mniej więcej w połowie cyklu, czyli około 14. dnia po pojawieniu się miesiączki. Następująca wtedy owulacja, trwająca zazwyczaj dobę daje niemalże stuprocentową pewność co do skutecznego zapłodnienia. Jednakże na wskutek rozmaitych zaburzeń i zmian hormonalnych w trakcie cyklu czy po porodzie, czas szczytowej płodności może okazać się o wiele trudniejszy do przewidzenia.

Zazwyczaj zajście w ciążę po porodzie będzie niemożliwe przez kilka tygodni. Co więcej, kobiety naturalnie karmiące niemowlę piersią przez dłuższy okres i bez stosowania dodatkowych pokarmów podawanych z butelki raczej nie zajdą w ciążę nawet przez 2-3 miesiące. Sytuacja taka spowodowana jest blokowaniem hormonu odpowiedzialnego za pobudzanie jajników i uwalnianie komórek jajowych gotowych do zapłodnienia.

Jeśli jednakże po urodzeniu dziecka kobieta nie będzie przez dłuższy czas i regularnie karmiła piersią, jest bardzo prawdopodobne, iż uda jej się ponownie zajść w ciążę. W tym celu należy uważnie obserwować wszelkie zmiany i sygnały wysyłane przez organizm, takie jak podwyższona temperatura, zmiany w szyjce macicy oraz wydzielanie dużych ilości lepkiego, gęstego i bezbarwnego śluzu płodnego, wskazującego na najbardziej płodne dni.

Po porodzie i podczas karmienia nierzadko trudno będzie z całą pewnością przewidzieć, kiedy nastąpi spodziewane jajeczkowanie, warto zatem zastosować sprawdzoną metodę, jaką jest użycie specjalnych testów owulacyjnych, które badają zawarty w moczu kobiety poziom hormonów odpowiedzialnych za płodność. Testy takie dostać można niemalże w każdej aptece oraz na wielu aukcjach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *