Zabawy muzyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym

Muzyczne zabawyDzieci poprzez zabawę poznają otaczający je świat. Dorośli mogą im w tym pomagać podsuwając różne nowe pomysły na ciekawe zabawy. Na pewno pośród powinny się znaleźć także te związane z muzyką, bo pomagają rozwijać dziecięcą kreatywność, poczucie rytmu, słuch, a często również sprawność fizyczną. Dlatego podczas zajęć przedszkolnych i zabaw w domu nie powinno zabraknąć właśnie zabaw muzycznych. 

Jednym z najprostszych, a jednocześnie bardzo lubianych przez dzieci, pomysłów na zabawę muzyczną jest ruch przy muzyce. Najlepiej, aby była ona grana na instrumentach znajdujących się w tym samym pomieszczeniu, chociażby na pianinie. Można na przykład powiedzieć dzieciom, żeby chodziły w kółko i dopasowywały tempo do muzyki, która będzie raz szybsza, raz wolniejsza. Poza tym można wprowadzać różne urozmaicenia –  na przykład podskoki, gdy ktoś uderza w trójkąt czy przykucnięcia, gdy przestaje grać muzyka. Warto też pozwolić samym dzieciom stworzyć orkiestrę. Nie muszą one od razu grać na skrzypcach czy altówkach. Wystarczą bębenki, tamburyna i trójkąty. Na pewno będzie wesoło, chociaż też koordynacja gry na takich instrumentach będzie wymagała pewnej pracy. Podobnie jest zresztą, kiedy uczy się dzieci piosenek, zwłaszcza z jakimś układem tanecznym. Trzeba to ćwiczyć przez dłuższy czas. Natomiast zwykle dzieciom sprawia przyjemność zarówno nauka piosenek, jak i występy przed rodzicami.

Istnieje wiele typowo dziecięcych zabaw, podczas których śpiewa się lub nuci. Można tu wymienić chociażby „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Mam chusteczkę haftowaną” czy „Stoi różyczka”. Poza tym muzyka może też pomagać dzieciom wyciszyć się i zrelaksować przed poobiednim odpoczynkiem. Oczywiście rodzice powinni również śpiewać ze swoimi pociechami w domu i słuchać z nimi ulubione piosenki. W przedszkolu nie ma jeszcze raczej nauki gry na instrumentach, natomiast w szkole wiele dzieci uczy się grać na flecie podczas lekcji muzyki. Na pewno warto też rozważyć posyłanie córeczki lub synka na indywidualne lekcje gry na jakimś instrumencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *