Zabawkowe origami krok po kroku

Origami, czyli ozdoby z papieru posiadają wieloletnią tradycję w Japonii, która od wieków jest kultywowana w tym państwie. Od pewnego czasu tworzenie papierowych dekoracji jest również popularne w krajach europejskich, ponieważ stanowi nie tylko dobrą zabawę, ale i rozwija zdolności manualne. A, co najważniejsze to hobby jest stosunkowo tanie, ponieważ zazwyczaj do wykonania zabawki potrzebny jest nam najczęściej tylko papier.

Jak wykonać zabawkowe origami?

Przede wszystkim musimy się zaopatrzyć w dobrej jakości papier, który będzie się dobrze zginał. Następnie bardzo pomocny jest tu poradnik origami, w którym nie brakuje wzorcowych form orgiami, będących podstawą do wykonania ciekawej zabawki. Warto podkreślić to, że w tego rodzaju publikacjach opisane jest krok po kroku, jak mamy wykonywać, np. św. Mikołaja, misia, czy samolot, a także każda czynność jest dokładnie zilustrowana, abyśmy mogli prawidłowo wykonać ozdobę. Z pewnością, wiele szablonów origami możemy też odnaleźć w Internecie, które wystarczy tylko wydrukować i poćwiczyć na nich tworzenie papierowych zabawek. Z czasem, kiedy dojdziemy do wprawy, możemy się pokusić o tworzenie pięknych zabawek modułowych, czyli stworzonych z wielu identycznych elementów.

Poniżej w formie praktyki proponujemy prosty schemat- instrukcję wykonania misia techniką origami

1. Na początku bierzemy kwadratową kartę papieru o dowolnym formacie i zaginamy ją po przekątnej. Po zgięciu powinniśmy otrzymać trójkąt, którego nie należy rozkładać.
2. Następnie rysujemy oś symetrii, zaginamy trójkąt na pół, aby otrzymać dwa takie samie trójkąty i odginamy kartkę.
3. Następnie kładziemy trójkąt wierzchołkiem do dołu, a dwa pozostałe wierzchołki zaginamy tak, aby nachodziły na siebie.
4. Kolejno na zakładkach rysujemy linie, mniej więcej na wysokości 2/3 i do tej linii odginamy zakładki na zewnątrz.
5. W dalszym etapie rogi zakładek odginamy w drugą stronę. Później odginamy dolny róg, ale tylko jedną zakładkę.
6. Przewracamy element na drugą stronę i chwytamy za jedną warstwę papieru, tę z odwiniętym dolnym rogiem i odwijamy ją do góry.
7. Po wykonaniu tej czynności trzeba tylko misiowi namalować oczy, nosek i buzię.

W związku z powyższym widać, że wykonywanie ozdób orgiami nie jest ani bardzo trudnym, ani czasochłonnym zadaniem, w związku z czym warto spróbować swych sił w tej japońskiej technice, tym bardziej że jest to bardzo przyjemne hobby i co najważniejsze tanie. A ponadto, wiele frajdy sprawia maluchom, dlatego jest to wspaniały pomysł na wspólną zabawę z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *