Wycieczka rowerowa po Roztoczu

wycieczka-rowerowa-z-dziecmiRoztocze to przepiękna kraina geograficzna znajdująca się w granicach dwóch państw: Polski oraz Ukrainy. Stanowi je pasmo wzniesień ciągnących się od Kraśnika po Lwów. Oddziela ono Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej.
Pod względem zróżnicowania rzeźby i budowy geologicznej Roztocze można podzielić na trzy podregiony:
Zachodnie (Gorajskie), których lekko sfałdowane wierzchowiny i kontrastujące z nimi zbocza są silne porozcinane dolinami i wąwozami
Środkowe (Tomaszowskie) o bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Wewnętrzne partie wzgórz są płaskimi monotonnymi wierzchowinami urozmaiconymi izolowanymi wzgórzami
Południowe (Rawskie) o urozmaiconej rzeźbie terenu. Występują tutaj największe względne różnice wysokości.

Grzbietem Roztocza biegnie lokalny dział wodny między dorzeczami Bugu i Wieprza oraz Sanu i Dniestru. Rzeki przyjmują tu charakter górskich potoków o wartkim nurcie. Obszar ten cechuje głębokie zaleganie wód podziemnych. Klimat miejsca jest zbliżony do kontynentalnego. Opady występują w największych ilościach w czerwcu i lipcu, w sierpniu natomiast zaznamy najwięcej słonecznych promieniu. Przyroda w regionie jest zróżnicowana. W Roztoczu Zachodnim znajdziemy lasy liściaste, w których królują lipy i graby oraz lasy bukowo-jodłowe. Bory jodłowe to domena Roztocza Środkowego, sosnowe zaś Środkowego i Południowego. Wielkie zasługi dla zachowania pierwotnej przyrody miało utworzenie w XVI w. zwierzyńca obok dzisiejszej miejscowości Zwierzyniec.

Jakim środkiem transportu najlepiej zwiedzać piękne tereny Roztocza? Oczywiście rowerem. Ten teren to prawdziwy raj dla miłośników dwóch kółek. Na drogach publicznych co prawda panuje wielki ruch, jednak na utwardzonych drogach leśnych samochodów nie ma w ogóle. Do tego dochodzą szlaki piesze, które w większości nadają się do jazdy oraz prawdziwy labirynt wijących się wśród pól i lasów dróg i ścieżek. Znakowanych tras rowerowych jest kilkaset kilometrów, a najdłuższy jest Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, prowadzący z Kraśnika do Hrebennego, o długości 179 km.

Rowerową stolicą Roztocza nazywany jest Józefów. To właśnie tutaj znajdziemy najwięcej znakowanych tras. Ponadto trafimy na nie bez problemu koło Narola, Krasnobrodu oraz Zwierzyńca. Co jednak zrobić kiedy pogoda nie dopisze i wyjazd rowerem będzie niemożliwy? Te piękne tereny same dają nam odpowiedź. A brzmi ona: zwiedzać pieszo. Największą popularnością wśród turystów cieszy się Tomaszów Lubelski. Decydując się na porzucenie czterech kółek na jego korzyść z pewnością nie będzie krokiem, który będziemy żałować. Oprócz szukania śladów historii, takich jak ślady tomaszowskiej bitwy z czasów kampanii wrześniowej, możemy tutaj zabawić się wybierając jedną z wielu oferty wydarzeń kulturalnych. Po aktywnie spędzonym dniu w swoje progi zapraszają nas tomaszowskie lokale gastronomiczne, wśród którym prym wiodą pierogarnie. Kiedy przyjdzie czas odpoczynku za niewielkie pieniądze wynajmiemy nocleg w hotelu, zajeździe bądź gospodarstwie agroturystycznym.

Roztocze to miejsce gdzie powinien się wybrać każdy, bez względu na to, czy woli rowerowe czy piesze wycieczki. Region ten jest tak urokliwym miejscem, że środek transportu na jakim go zwiedzimy jest sprawą drugorzędną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *