Wizyta u ginekologa dziecięcego z córką

ginekolog-dzieciecyDziedziną medycyny zajmująca się leczeniem, jak też profilaktyką kobiecego układu rozrodczego jest ginekologia, zatem z wszelkimi problemami czy z wizytami kontrolnego kobiety oraz młode dziewczęta udają się do lekarza zwanego ginekologiem. Niekiedy jednak zdarza się, że problemy z układem płciowym pojawiają się już w okresie dziecięcym, a wtedy rodzice dziewczynki powinni jak najszybciej udać się do ginekologa dziecięcego.

Kiedy należy zgłosić się do takiego specjalisty? Jak wygląda wizyta u takiego ginekologa? Czy tak samo jak w przypadku nastolatki czy dorosłej kobiety? Jakie są skutki takiego badania? Jak przygotować do niego dziecko? Zapewne wielu rodziców nurtują te i inne pytania, dlatego na łamach tego artykułu postaramy się na nie odpowiedzieć i rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości.

Powody do niepokoju o zdrowie córki i wizyty u specjalisty mogą być różne. Może to być zbyt wczesna miesiączka, ból podbrzusza, nieprawidłowy wygląd zewnętrznych narządów płciowych, ból, swędzenie, wysypki czy zaczerwienienie tych narządów lub niepokojące wydzieliny albo krwawienie. Takie objawy na pewno nie powinny być ignorowane i rodzice jak najszybciej po ich zauważeniu powinni zgłosić się do lekarza, mimo, że na pewno taka wizyta będzie ogromnym stresem przede wszystkim dla dziecka, ale i dla mamy czy taty. Czy jednak słusznie?

Przede wszystkim, z racji tego, że mała dziewczynka jest jeszcze dziewicą, lekarz na pewno nie będzie przeprowadzał takiego badania, jak w przypadku dorosłej przedstawicielki płci pięknej, stosował wziernika ani innych tego typu narządów, aby nie naruszyć błony dziewiczej. W zależności natomiast od powodu wizyty, lekarz może chcieć obejrzeć zewnętrzne narządy płciowe i zbadać wewnętrzne narządy dziecka za pomocą dotyku przez powłoki brzucha lub za pomocą palca wsuwanego do odbytu czy też wykonać badanie ultrasonograficzne.

Jakby jednak nie miało wyglądać takie badanie, dla dziewczynki wizyta u takiego lekarza na pewno będzie czymś nieznanym, a co za tym idzie przerażającym, dlatego rodzice powinni do niej dziecko przygotować. Strach i wstyd na pewno będzie mniejszy, jeśli ginekologiem, którego wybierzemy będzie kobieta, ponadto należy dziecko uświadomić, co pani ginekolog będzie robiła i że nie trzeba się tego bać, że mama będzie cały czas obok. Aby dodać dziewczynce odwagi, możemy zabrać na wizytę ulubioną zabawkę i obiecać jakąś nagrodę, na przykład pójście na lody albo do Wesołego Miasteczka. Wtedy nawet pierwsza wizyta u ginekologa może wywoływać miłe wspomnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *