Urszula – idealne imię dla dziewczynki

ulkaChyba każda mama (i każdy tata) wie, jak bardzo odpowiedzialnym zadaniem jest wybór imienia dla swojej pociechy, imię będzie bowiem towarzyszyć dziecku przez całe jego życie.
Zgodnie z prawem, imię można później zmienić, ale lepiej przemyśleć dokładnie kwestię wcześniej i nie fundować potomkowi niepotrzebnych zmartwień. Wybierając imię, rodzice najczęściej kierują się jedną z dwóch zasad – jedni stawiają na tradycyjne imiona, które obecne są w polskiej kulturze od lat, inni chcą wyróżnić swoją pociechę czymś bardziej oryginalnym. Ciekawą propozycją dla dziewczynki jest Urszula. Dlaczego Urszula to imię, na które warto postawić?
Uniwersalność
Urszula to imię tradycyjne i ponadczasowe, dobrze współgra niemalże z każdym nazwiskiem, zawsze ładnie brzmi, nadaje się zarówno dla małej dziewczynki (Uleńka, Usia, Urszulka), dorastającej panny (Ulka, Ula), jak i dla dojrzałej kobiety (Urszula). Nie jest dziwaczne, ośmieszające ani nie kojarzy się jednoznacznie z jakąś konkretną gwiazdą, filmem czy serialem, dzięki czemu Urszulom nie zagraża niebezpieczeństwo złośliwych uwag koleżanek, kolegów czy znajomych. To, że Urszula nie jest Esmeraldą, Palomą czy Nataszą, nie oznacza jednak, iż nie nosił tego imienia nikt znany. Wręcz przeciwnie.
Liczne wzory do naśladowania
Wiele osób uważa, że imię ma wpływ na osobowość człowieka, a nawet na jego losy. Urszule uchodzą powszechnie za kobiety towarzyskie, wesołe i przyjazne, posiadające wielki temperament, ale będące także wzorowymi matkami i żonami. Wybierając imię Urszula, możemy być pewni, iż nie przeszkodzi ono dziecku w osiągnięciu sukcesu życiowego. Imię to noszą przecież takie słynne Polki, jak m.in.: Urszula Kasprzak (piosenkarka), Urszula Kozioł (pisarka), Urszula Grabowska (aktorka). Najbardziej dla nas znaną Urszulą jest jednak raczej Urszulkacórka Jana Kochanowskiego, ku czci której napisał poeta cykl przepięknych Trenów. Z zagranicznych osobistości w pamięć zapadła z pewnością (zwłaszcza panom) szwajcarska aktorka Ursula Andress – dziewczyna Bonda z filmu Doktor No. Jej scena, kiedy jako Honey Ryder wychodzi z morza w białym bikini, należy do najbardziej udanych w historii kina.
Ciekawe pochodzenie
Imię Urszula pochodzi z jęz. łacińskiego, wywodzi się od przydomka Ursula, który z kolei jest zdrobnieniem od ursa, czyli niedźwiedzica. Patronką tego imienia jest znana z licznych legend św. Urszula. Nie chciała ona poślubić poganina, uciekła statkiem z dziesięcioma towarzyszkami i zginęła wraz z nimi zamęczona przez Hunów. Inna święta tego imienia to Urszula Ledóchowska (właśc. Julia Maria hr. Halka-Ledóchowska) – założycielka zakonu Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *