Syndrom Piotrusia Pana

piotrus-panO przygodach Piotrusia Pana słyszał chyba każdy z nas.
Ten tytułowy bohater z książki autorstwa Jamesa Matthew Barriego odznacza się kilkoma specyficznymi cechami, które doprowadziły do powstania pewnej postawy mężczyzny , którą psychologowie określają mianem zespołu Piotrusia Pana.
Zespół, albo też inaczej syndrom Piotrusia Pana to postawa przypisywana na ogół mężczyznom, którzy za wszelką cenę chcą uciec od dorosłości. Tacy panowie unikają zobowiązań, są osobami na ogół skupionymi tylko na sobie.

Piotruś Pan i inni bohaterowie literaccy o tym samym imieniu dość często pojawiają się w literaturze. Kompleks Piotrusia Pana powstał właśnie w oparciu o książkę szkockiego pisarza, która została napisana w skutek tragicznej śmierci brata autora (poniósł śmierć w wypadku podczas jazdy na łyżwach).

„Przygody Piotrusia Pana” są niezwykle barwną i ciekawą powieścią, której tytułowy bohater jest jednak wciąż małym chłopcem, spragnionym coraz to nowych wyzwań i przygód. Nic więc dziwnego, że główny bohater powieści całe swoje życie spędza na jednej z wysp, na której wiedzie niezwykle emocjonujące życie, przepełnione różnego rodzaju wydarzeniami.

Piotruś Pan to nie tylko wieczny marzyciel. To także osoba, która właściwie jest zupełnie niezdolna do budowania trwałych więzi. Syndrom Piotrusia Pana doskonale odzwierciedla także charakter mężczyzn, którzy przez całe życie oczekują od własnej partnerki opiekuńczej, niewymagającej i nawet pobłażliwej postawy. Czasem nie jest łatwo od razu zauważyć kompleks Piotrusia Pana.

Na ogół takie cechy uwidaczniają się dopiero w nieco starszym wieku mężczyzny, kiedy od dłuższego czasu stroni od odpowiedzialności, a także unika wszelkiego rodzaju zobowiązań. Syndrom Piotrusia Pana związany jest z kilkoma cechami, do których zalicza się między innymi narcyzm, zablokowanie emocji, niewydolność społeczną, a także odrzucenie matki i ojca.

Oczywiście nie każdy nieodpowiedzialny mężczyzna będzie mieć od razu kompleks Piotrusia Pana. Taki typ mężczyzny można dość łatwo rozpoznać, między innymi po skupianiu się tylko i wyłącznie na własnych potrzebach, po wykonywaniu wszelkich obowiązków z przymusu, a także po nieprzykładaniu się do powierzonych mu zadań. Tacy mężczyźni często ponadto wykorzystują zdrobnienia imienia – Piotrek, Piotruś podczas mówienia o sobie.

Postępowanie z Piotrusiem Panem nie jest łatwe, ale na szczęście według psychologów, jest to możliwe. Najważniejsze jest to, by nie akceptować wszystkich beztroskich zachowań takiego mężczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *