Strój liturgiczny do Komunii

alba-komunijnaI Komunia to wydarzenie ważne pod wieloma względami. Dzieci przygotowują się duchowo do przeżycia jej jak najlepiej, świadomie i z poczuciem, że jest to jeden z najważniejszych sakramentów w ich życiu. Istotna jest także oprawa tego święta. Strój, fryzura, zaplanowanie przyjęcia, to są elementy równie ważne, chociaż nie najistotniejsze. Równocześnie z przygotowaniami kościelnymi mają miejsce: wybór stroju komunijnego i jego dodatków. W tak przejmującej chwili, każdy rodzic chce widzieć swoje dziecko rozpromienione i radosne. Kreacja jest w takim momencie tym, co uświetnia całą ceremonię. Dzięki niej dzieci komunijne czują się wyróżnione spośród tłumu zgromadzonego w kościele.

Doniosłość wydarzenia podkreśla biel alb, sukienek, czy garniturów chłopięcych. Samopoczucie dziecka przyjmującego Jezusa do swego serca, jest nieodzownie związane z poczuciem, że ma się na sobie piękną suknię, zdobny wianek czy też albę. Zadaniem rodziców jest podjąć starania by wszystkie elementy uroczystości z tym najważniejszym na czele zostały pogodzone. By ich pociecha wyglądała przepięknie, ale też nie zapomniała, z jakiego powodu cała ta oprawa, że to sakrament jest najważniejszy. A jeśli dodatkowo syn lub córka bierze udział w liturgii, i oczy wszystkich osób zgromadzonych w kościele będą zwrócone nań, tym bardziej strój liturgiczny musi być elegancki.

Najlepszym pod tym względem strojem liturgicznym jest alba; długa dla dziewcząt, krótka dla chłopców lub również długa, wedle ustaleń. Alba zaliczana jest do tradycyjnych szat liturgicznych. Zatem dziecko biorące czynny udział w liturgii mszy może wyróżniać się specjalnie na tą okazję uszytą albą. Podobne alby, ale bez zdobień lub z innymi haftami zakładają ministranci. Dodatkiem do komunijnego stroju liturgicznego będzie ozdobna, krótka pelerynka komunijna okrywająca jedynie ramiona do połowy. Najczęściej pojawia się na niej wyhaftowana złotymi nićmi hostia w promieniach. Każdy element stroju liturgicznego do Komunii jest bardzo elegancki.

Dziewczęce stroje liturgiczne to alby wyglądem przypominające sukienkę. Ich kroje są rozmaite. Prócz klasycznych, szyje się wyprofilowane, których krój jest dopasowany do dziewczęcej sylwetki i lekko rozszerzające się od pasa w dół. Wybierając taki fason nie potrzebujemy przewiązywać sznura w pasie. Materiał jest elegancko zebrany a wcięcie podkreślone połyskującą białą wstążką. Wybór sukienki komunijnej w sklepie czy też uszycie alby, zawsze bywa problematyczne. Ofert jest tak wiele, że trudno się zdecydować, tak gotowych strojów jak i materiałów. Jeśli zupełnie nie przemawiają do nas zdobne sukienki najlepiej wybrać prostą albę odpowiednio skrojoną lub sukienkę bez udziwnień. Liczy się elegancja jak i skromność stroju dopasowanego do podniosłego nastroju ceremonii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *