Spaniel dla dziecka

Maluchy uwielbiają zwierzaki, w szczególności pieski, z którymi mogą się bawić i psocić. Jednakże nie każdy piesek jest idealny dla dziecka, gdyż tylko czworonogi o łagodnym usposobieniu, cierpliwe i spokojne mogą znieść to, że maluch czasami ciągnie je za uszy czy ogon. Poza tym, w przypadku kilkuletnich pociech piesek nie powinien być zbyt wielkich rozmiarów, aby nie wyrządzić krzywdy najmłodszych, np. niechcący je przygnieść.

Dlatego jak najbardziej pożądane są tu miniaturowe spaniele, które są wręcz wymarzonym towarzystwem dla dzieci. W pierwszej kolejności należy wspienić o tym, iż kontynentalne spaniele miniaturowe zaliczane są do psów ozdobnych. Otóż, dzielimy je na dwie grupy ze względu na ułożenie uszu.

Pierwsza to phalene, czyli pieski z wiszącymi uszami. Trzeba zaznaczyć, iż te niewielkie zwierzaki posiadają łaciate jedwabiste owłosienie i zaczęły pojawiać się w Europie już w okresie wojen krzyżowych. W XV wieku znane były we Francji i krajach Beneluxu i do XVIIII wieku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza na dworach, gdzie były przetrzymywane jako towarzysze dam. Następnie po rewolucji francuskiej arystokracja zubożała, w związku z czym miniaturowe spanielki straciły na popularności. Kolejno pod koniec XIX wieku zaczęto znowu je hodować, jednakże cechowały się one stojącymi uszami, stąd określano je nazwą papillon.

Przede wszystkim, te maleńkie pieski ważą nie więcej niż 5 kg, w związku z czym większe dzieci mogą je trzymać na kolonach lub wychodzić z nimi na spacery, ponieważ prowadzenie piesków na smyczy nie sprawi im żadnego problemu. Nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju pupile wyróżniają się inteligencją i wielką odwagą, dlatego potrafią przeciwstawić się nawet dużym psom, co bywa dla nich niebezpieczne. Ponadto, szybko przywiązują się do właściciela, w szczególności do maluchów, ponieważ kochają wspólne zabawy z najmłodszymi. Uwielbiają pieszczoty i zdarza się być im zazdrosnymi o względy maluchów.

Nie zapominamy także o tym, iż potrzebują mnóstwo ruchu, by dać upust swej nadmiernej energii. Na uwagę zasługuje fakt, iż ze względu na to, że spaniele są łatwe w tresurze i posiadają łagodny charakter, mogą również być przetrzymywane w mieszkaniach bez obawy, iż zrujnują nasz dobytek. Jednakże musimy im zapewnić regularne spacery oraz systematycznie zabierać je do fryzjera w celu pielęgnacji włosa czy przystrzyżenia pazurków, aby nie podrapał nimi malucha. Nie mniejsze znacznie mają kąpiele, które nie powinny nam sprawić żadnego problemu, jeżeli piesek będzie do nich przyzwyczajony już od szczeniaka. A, wręcz przeciwnie kąpiel zamiast traumy może stanowić dla naszego pupila ogromną frajdę.

Jak widać, miniaturowe spaniele to wymarzone pieski dla najmłodszych, gdyż są niewielkich rozmiarów, łagodne, przyjazne i niesamowicie uczuciowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *