Puzzle dla dzieci w różnym wieku

mata-z-puzzli-dla-dzieciZwykłe drewniane klocki, jakimi i dzisiaj bawią się nasze dzieci, liczą sobie prawie trzy stulecia. W Europie pojawiły się pierwszy raz w wieku XVIII w Niemczech i od tamtej pory stały się niezwykle popularne, stanowiąc doskonałą rozrywkę dla dzieci. Obecnie przeżywają chyba największy rozkwit, zważywszy na ogromną ilość wariantów, w jakich występują, a nie wiadomo, co jeszcze uda się wymyślić, jak wspaniałymi i ciekawymi klockami będą się bawić dzieci za kilkadziesiąt lat. Puzzle podobnie jak klocki swój początek wzięły w wieku XVIII, z tym, że jeszcze wtedy nie miały takiej postaci jak teraz.

Początkowo były to tylko elementy mapy służące ułatwieniu nauki geografii. Z czasem zaczęto ten sposób wycinania elementów wykorzystywać w dziedzinie rozrywkowej, aby w wieku XX maszynowo już produkować tekturowe puzzle, wzbudzające zainteresowanie ludzi na całym świecie. Obecnie można je nabyć w wielu postaciach, nawet dla bardzo małych dzieci jako układanki dwu- lub trzyelementowe, pomagające w rozpoznawaniu postaci zwierząt lub też nazywaniu przedmiotów codziennego użytku. Dziecko nie musi skupiać swej uwagi na łączeniu wielu elementów w całość, ale przy pomocy kolorowego i przykuwającego uwagę obrazka uczyć się mowy z pomocą osób dorosłych. Nie jest to przesada ani zamęczanie dziecka, nauka następuje mimowolnie i z pewnością zaprocentuje w późniejszym okresie.

A kiedy maluch podrośnie warto podsunąć mu coś trudniejszego – puzzle z większą ilością elementów, które będą dosyć duże, aby ułatwiały układanie. Do nauki wymowy i liczenia doskonale nadają się puzzle z pianki. Przedstawiając w ciekawy i barwny sposób litery oraz cyfry, pomagają się z nimi zapoznać i  je zapamiętać, a dziecko się z nimi oswaja podczas zwyczajowej zabawy. Nauka przez zabawę daje imponujące efekty. Producenci idą w tym kierunku tworząc tak puzzle jak i klocki edukacyjne.

Są wśród nich puzzle logopedyczne, ułatwiające naukę wymowy dzieciom z trudnościami w artykulacji poszczególnych głosek i z wymową ogólnie. Zestawy dostępne w sprzedaży zawierają obrazki jakie należy ułożyć z rozsypanki, nazwać to co one przedstawiają. Prosta konwencja, ale bardzo przydatna w pracy logopedy nauczyciela czy też pomocna rodzicom. Świat puzzli jest bogaty, można się o tym przekonać przeglądając oferty sprzedaży. Mamy klasyczne puzzle trójwymiarowe jak i kuliste, z drewna i nie tylko o różnym stopniu trudności, także dla dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *