Pierwsza lekcja jazdy na rowerze

Pierwszy rowerek dla dzieckaBez wątpienia każde dziecko powinno umieć jeździć na rowerze. Jak twierdzą specjaliści, najmłodszych najlepiej uczyć tej przydatnej i praktycznej sztuki w wieku przedszkolnym, czyli około 4-6 roku życia, kiedy to nasze dzieci posiadają już odpowiednią koordynację ruchową i potrafią samodzielnie utrzymać równowagę.

Jak się okazuje, nauka jazdy rowerem może przysporzyć nieco kłopotu zarówno dzieciom jak i nam samym. Istnieje jednak kilka łatwych i sprawdzonych trików, które skutecznie mogą pomóc nam przyzwyczaić i oswoić dziecko z obsługą jednośladu. Po zakończeniu takiej nauki będzie można z powodzeniem wybrać się na rekreacyjną wycieczkę za miasto, ciesząc się aktywnym, zdrowym wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

Aby zatem skutecznie nauczyć dziecko jazdy rowerem należy przystąpić do tego w odpowiednim wieku, najlepiej około 4-5 roku życia. Również i później z powodzeniem wdrożymy dziecko w tajniki sterowania jednośladem, jednakże im szybciej podejmiemy wyzwanie, tym szybciej będziemy mogli wspólnie wybrać się na przejażdżkę za miasto. Warto również wybrać odpowiedniej wielkości rowerek, dopasowany do wieku i wzrostu pociechy, z którego dziecko swobodnie będzie dostawało piętami do ziemi.

Dobrym rozwiązaniem może być również zakup specjalnego, trójkołowego rowerka dla dziecka, który dzięki dodatkowej stabilizacji w znacznym stopniu ułatwi pierwszą przygodę z jednośladem. Nie zapomnijmy również o wyposażeniu pociechy w dodatkowe, solidne i mocne ochraniacze na kolana, łydki i łokcie oraz o doborze profesjonalnego kasku rowerowego, chroniącego głowę i szyję podczas upadków.

Po zakupie dziecięcego roweru oraz wyborze niezbędnych akcesoriów można już przystąpić do pierwszej lekcji jazdy, która powinna się odbyć w bezpiecznym miejscu. Warto więc będzie wybrać łagodne, trawiaste zbocze, z którego pociecha powinna najpierw nauczyć się swobodnie i prosto zjeżdżać. W następnej kolejności należy nauczyć dziecko równomiernego pedałowania po płaskiej nawierzchni.

Końcowym etapem nauki jazdy rowerem będzie z kolei oswojenie dziecka z hamowaniem nożnym lub ręcznym oraz sterowaniem na zakrętach i nierównościach. W tym celu warto udać się na przykład na szkolne boisko i przygotować łatwy tor ze slalomem oraz ósemką. Jeśli dziecko opanuje podstawowe manewry, z powodzeniem będzie gotowe do samodzielnych przejażdżek rowerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *