Pawełek – imię dla chłopca

imie-dla-chlopcaObecnie w modzie jest nadawanie dzieciom nieco starszych imion, które noszone były przez naszych dziadków i pradziadków. Jednym z popularniejszych imion męskich jest imię Paweł, które ma rzymski rodowód. Jak się okazuje, imię to już od początków średniowiecza było nadawane przede wszystkim tym chłopcom, którzy po urodzeniu odznaczali się drobną oraz wątłą budową ciała.

Dzisiaj imię męskie Paweł także cieszy się popularnością i zgodnie ze statystykami jest to siódme najpopularniejsze imię nadawane chłopcom w naszym kraju.

Imię dla chłopca Pawełek to imię dość tradycyjne, które na terenie Polski znane jest właściwie od początku XII wieku. Trzeba jednak wiedzieć, że w rzeczywistości imię to ma znacznie starszy rodowód. Imię Paweł noszone było przecież przez Apostoła Pawła, który był jednym z uczniów Jezusa Chrystusa. Imię to odnajdziemy zatem w Biblii, a sam święty Paweł z Tarsu jest dzisiaj jednym z najważniejszych patronów wszystkich mężczyzn noszących imię Paweł.

Wybierając imię Pawełek dla dziecka warto też wiedzieć, kiedy przypadają imieniny Pawła. Jak się okazuje, w kalendarzu możemy znaleźć ponad dwadzieścia dat imienin Pawła, ale nas powinny zainteresować przede wszystkim najpopularniejsze daty imienin Pawła. Najczęściej wśród nich wymienia się datę 29 czerwca, w którym obchodzone jest wspomnienie świętych Apostołów Piotra i Pawła. To jedna z najbardziej znanych dat imienin Pawła. Dzień ten był czczony już od 285 roku, wierzono bowiem, że w tym dniu zginęli obaj męczennicy (ich męczeńska śmierć miała miejsce w Rzymie za czasów panowania cesarza Nerona). Dzisiaj święto Piotra i Pawła to dzień imienin wielu Pawłów oraz Piotrów. W tym dniu we wszystkich kościołach w Polsce sprawowane są także uroczyste msze święte ku czci Apostołów.

Imię Pawełek idealnie sprawdzi się w przypadku dzieci o drobnej budowie ciała, aczkolwiek wielu rodziców nie zwraca dzisiaj już uwagi na łacińskie znaczenie imienia. Imię to nadawane jest chłopcom nie tylko w Polsce, ale również w wielu różnych krajach na całym świecie – imię Paweł znane jest chociażby w Japonii, Francji, Rosji, Norwegii czy we Włoszech. Co więcej, o popularności tego imienia w naszym kraju może świadczyć wielu znanych Polaków o imieniu Paweł, wśród których znajdziemy sportowców, muzyków, dziennikarzy, polityków czy aktorów. Imię Paweł od wieków cieszy się zatem niesłychaną popularnością i prawdopodobnie będzie jeszcze znanym imieniem męskim przez wiele kolejnych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *