Nauka jedzenia sztućcami

jedzenie-sztuccamiKażdy rodzic wychowujący dziecko staje przed niezwykle ważnym wyzwaniem, którym jest nauczenie malca samodzielności. Nauka picia czy skuteczna nauka sikania z całą pewnością wymagają czasu oraz starania. Dziecko, które jednak wcześnie rozpocznie naukę takich czynności, będzie miało łatwiej w przedszkolu, gdyż będzie czuło się bardziej pewne siebie. Dlatego zadbajmy o to, aby od najmłodszych lat uczyć nasze pociechy samodzielnego ubierania się czy jedzenia sztućcami.

Szczególnie sporo trudności rodzicom przysparza nauczenie dziecka spożywania posiłków przy pomocy sztućców. Jak się okazuje, każdy rodzic powinien być przygotowany na to, że posiłki początkowo mogą lądować na ziemi, a ubrania naszego malucha będą mocno zabrudzone. Nauka jedzenia sztućcami wymaga przede wszystkim cierpliwości, a także regularnego trenowania. To właśnie przez praktykowanie maluch może nauczyć się skutecznie jeść łyżką i widelcem. Najlepszym momentem na rozpoczęcie nauki samodzielnego jedzenia sztućcami wydaje się być moment, w którym malec w trakcie karmienia będzie sam próbował złapać łyżeczkę. Jeśli więc zaobserwujemy takie zachowanie, wówczas możemy zacząć maluchowi przekazywać najważniejsze zasady związane z jedzeniem posiłków sztućcami. Zanim jednak przystąpimy do nauki, zadbajmy o to, aby dziecko miało własne sztućce.

Można razem wybrać się w tym celu do sklepu i pozwolić maluchowi wybrać sobie nie tylko łyżkę i widelec, ale również kolorowy kubeczek i talerzyk. Po takich zakupach maluch z całą pewnością poczuje się ważny, że mógł samodzielnie o czymś zdecydować, a dzięki temu chętniej przystąpi do nauki samodzielnego jedzenia sztućcami. W trakcie nauki zawsze zakładaj maluchowi dość obszerny śliniak, zwłaszcza jeśli nie chcesz, aby kolejne pokarmy lądowały na bluzce czy spodenkach. Najlepszym miejscem do nauki jedzenia sztućcami będzie stół, przy którym zasiądą również rodzice. Maluch raczej niczego nie nauczy się w samotności, zwłaszcza gdy nie będzie miał naszego wsparcia. Naśladując zachowania mamy i taty, dziecko szybciej nauczy się jeść zupełnie samodzielnie.

Zanim nasza pociecha nauczy się jeść sztućcami, na początku możemy jej pozwalać jeść rączkami. Pamiętajmy jednak, aby serwowane przez nas posiłki były pokarmami,z którymi dziecko łatwo sobie da radę (może to być na przykład zwykła kanapka). Podczas nauki jedzenia sztućcami nie należy pod żadnym względem dziecka popędzać czy strofować. Takie zachowania sprawią, że maluch może jedynie się zniechęcić, a dodatkowo może poczuć się sparaliżowane i nauka nie będzie szła mu sprawnie. Nauczenie dziecka samodzielnego jedzenia wymaga czasu i cierpliwości, ale wysiłek rodziców z całą pewnością się opłaca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *