Model układu słonecznego dla dzieci

jak-wyglada-uklad-slonecznyUkład słoneczny interesuje nie tylko starsze osoby, ale również młodsze. Już kilkulatki potrafią zadawać kłopotliwe pytania odnośnie do systemu planetarnego, na które nie zawsze potrafimy im w pełni wystarczająco odpowiedzieć.

Dlatego jeśli chcemy naszym pociechom pokazać istotę układu słonecznego, warto pokusić się o wspólne wykonanie z dziećmi prostego modelu systemu planetarnego. W ten sposób pokażemy im zarówno najważniejsze planety, jak i mniejsze ciała niebieskie.
Budowa układu słonecznego jest dość specyficzna, ale najprościej jest ją pokazać właśnie na wizualizacji. Model układu słonecznego nie będzie wprawdzie odzwierciedlał rzeczywistych odległości pomiędzy poszczególnymi planetami, ale nie jest to możliwe właściwie w żadnym wykonanym układzie.

Prosty model układu planetarnego można wykonać chociażby z modeliny lub plasteliny, zwłaszcza, że dzieci na pewno nam w tym pomogą. Zarówno modelina, jak i plastelina doskonale nadaje się do kształtowania kul, które będą mogły odzwierciedlać poszczególne planety układu słonecznego.

Wcześniej oczywiście warto znaleźć podstawowe informacje o gwieździe centralnej układu oraz o pozostałych planetach, by wiedzieć, w jaki sposób je wykonać, by możliwie jak najbardziej odzwierciedlały rzeczywisty wygląd planet. Znacznie trudniejsze natomiast może okazać się wytłumaczenie dzieciom co to jest droga mleczna oraz co to jest materia międzyplanetarna.

Dlatego na początku najlepiej jest się skupić na poszczególnych planetach. Model układu słonecznego dla dzieci można wykonać także z masy solnej, a następnie pomalować je na konkretne kolory, odpowiadające kolorystyce planet.

Do wykonania prostego modelu układu słonecznego można wykorzystać także kawałek zwyczajnego styropianu lub odpowiednio twardej gąbki, do której powbijamy druciki, na których będą znajdowały się planety. W tak wykonanym modelu układu słonecznego można umieścić także inne ciała niebieskie, na przykład komety lub gwiazdy. W taki sam sposób można też pokazać dzieciom księżyce innych planet i ziemski księżyc.

Jeśli zależy nam na w miarę szybkim wykonaniu modelu systemu planetarnego, możemy także wybrać się do pasmanterii i kupić gotowe już kule styropianowe. Takie kule wystarczy jedynie pomalować, więc pracy przy robieniu takiego modelu układu słonecznego będzie znacznie mniej.

W ten sposób będziemy mogli naszym pociechom przekazać także najbardziej interesujące informacje o układzie słonecznym, które w szczególności powinny zainteresować przede wszystkim nieco starsze dzieci, będące uczniami szkół podstawowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *