Książki o wampirach dla młodzieży

mlodziezowe-ksiazki-o-wampirachFascynacja nadprzyrodzonymi istotami, duchami, wampirami i zdarzeniami paranormalnymi jest typowa dla nastolatków. Tematy te dostarczają dreszczyku emocji, są tajemnicze, a czytając taką powieść lub oglądając film zawsze można spodziewać się niespodziewanego. Zwłaszcza wampiry ostatnio zdobywają ogromną popularność, a to za sprawą powieści, po które młodzież bardzo chętnie sięga. W ostatnim czasie ogromną furorę zdobyła powieść składająca się z kilku części – saga „Zmierzch”. Oparta z pozoru na błahym wątku miłości dwojga młodych ludzi tak naprawdę jest nieco mroczną opowieścią o tym jak zwyczajna dziewczyna zakochuje się w wampirze.

Jest on typowym przedstawicielem wampirzego rodu jednak nie chce, aby jego ukochana stałą się jedną z nich. Prócz wątku dwojga głównych bohaterów, w kilku tomach książki mają miejsce wydarzenia z udziałem innych wampirów walczących między sobą i zabijających ludzi. Po pewnym czasie w wyniku nieoczekiwanych zdarzeń także Bella – główna bohaterka – staje się wampirem, ale nieco innym niż jej ukochany.

Książka porywa, zaciekawia i warto po nią sięgnąć, aby przekonać się, co jeszcze wydarzy się w związku nietypowej pary. Zdecydowanie nie jest to tylko powieść dla młodzieży, ale również dla koneserów książkowego horroru o wampirach w każdym wieku.

Inną pozycją książkową tego typu są „Pamiętniki wampirów” autorstwa Lisy Jane Smith, tworzącej głównie książki dla nastoletnich czytelników. W cyklu tym, składającym się z 7 części, inna nastoletnia bohaterka jest zafascynowana dwoma wampirami, którzy są braćmi. Po pewnym czasie i ona przemienia się w wampira, niejako mimo własnej woli. Znowuż jest to opowieść o grupie przyjaciół i ich perypetiach powodowanych tym, iż nie są zwykłymi przedstawicielami dorastającej młodzieży. Siedem tomów „Pamiętników wampirów” dostarcza wielu wrażeń, co na pewno spodoba się miłośnikom takiej literatury.

Zanim jeszcze pojawiły się dwa wspomniane cykle wydawnicze,  pisarka Anne Rice Wydała pierwszą ze swych książek o wampirach, która miała być zarazem początkiem serii „Kroniki Wampirów” pod tytułem „Wywiad z wampirem” pochodzący z 1976 roku. Na jej podstawie nakręcono również film. Jest to barwna opowieść o bagatela 200 latach z życia wampira Louisa, streszczona na potrzeby wywiadu, jaki przeprowadza z nim pewien dziennikarz. Kolejne pozycje z tego cyklu to „Wampir Lestat,” „Królowa Potępionych”, „Opowieść o złodzieju ciał”, „Memnoch Diabeł”, „Wampir Armand”, „Merrick”, „Krew i złoto”, „Posiadłość Blackwood” i kończy się ostatnim tomem, wydanym w 2003 roku „Krwawym kantykiem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *