Kompleksy mogą być zmorą ludzi właściwie w każdym wieku. Jak się okazuje, jednym z najbardziej popularnych rodzajów kompleksów jest fobia społeczna – kompleks niższości. To jednak nie jedyny typ kompleksu, z którym możemy się zetknąć. Spośród wielu ich rodzajów można też wyróżnić kompleksy Edypa, Pigmaliona czy Prometeusza.
W psychoanalizie funkcjonuje również kompleks Ateny, który wiąże się z określeniem postawy kobiety, identyfikującą się z męskim stylem bycia i męską psychiką.
Kompleks Ateny najczęściej jest analizowany w szczególności w kontekście do małych dziewczynek. O rozwoju tego kompleksu można mówić wtedy, kiedy córka nadmiernie utożsamia się z własnym ojcem. Kompleks Ateny w przypadku małych dziewczynek to więc specyficzny rodzaj relacji córki z ojcem. Taki syndrom najczęściej pojawia się w sytuacjach, kiedy dziewczynka idealizuje postawę swojego ojca. W przyszłości kompleks ten może spowodować, że dorosłej już kobiecie będzie znacznie trudniej spełnić się we własnej roli. Co więcej, kompleks Ateny w odniesieniu do kilkuletnich dziewczynek może też powodować trudności w stworzeniu odpowiedniej relacji z matką. Przez psychoanalityków kompleks ten często jest określany mianem syndromu „bycia córką ojca”.
Nazwa kompleksu Ateny odnosi się do greckiej bogini pokoju, mądrości oraz sztuki. Atena, jak wszyscy doskonale wiemy, była córką Zeusa, jednego z najważniejszych greckich bogów. Została zrodzona bez matki, gdyż według mitologicznych podań wyskoczyła w zbroi z głowy swojego ojca, stając się boginką wojny i sztuki. Dziewczynki pozostające w pozycji Ateny często czują się najważniejsze dla swoich ojców. Taka postawa może trwać przez określony czas bądź nawet zakorzenić się na stałe, stając się jednocześnie podstawą kształtowania się charakteru córki. Dziewczynki nie definiują wówczas siebie jako córki własnej matki. Ojciec jest uważany za osobę najważniejszą i to właśnie z przybywania z nim córka czerpie najwięcej satysfakcji.
Dziewczynki cierpiące na kompleks Ateny w dorosłym życiu mogą czuć się niewystarczająco kobiece. Co więcej, u kobiet borykających się z tym syndromem można nawet zauważyć typowo męskie cechy sylwetki, a więc szczupłą linię bioder czy mały biust. Kompleks Ateny nie jest jedynym rodzajem damskich kompleksów, nawiązujących do postaci mitologicznych. Wśród podobnych kompleksów można też wyróżnić kompleksy Elektry, Jokasty i Kasandry.