Zdrowa dieta oraz dbałość o higienę jamy ustnej już od najmłodszych lat zapewni naszym pociechom mocne i odporne na działanie kwasów czy cukrów powodujących próchnicę zęby przez długie lata. Jednakże w przypadku jakichkolwiek wad zgryzu cy problemów z wyrzynaniem zębów należy niezwłocznie udać się do ortodonty, który zdiagnozuje problem.
W wieku szkolnym wiele dzieci zmaga się z problemami ortodontycznymi, dotyczącymi krzywego wyrastania stałych zębów lub bolesności przy wypadaniu mleczaków. Warto więc odpowiednio wcześnie udać się na konsultacje do specjalisty, tym bardziej, iż wczesne zdiagnozowanie i leczenie okaże się znacznie krótsze i mniej kosztowne dla rodziców.
Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego lub ortodonty powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem pociechy na badanie. Dziecko można zachęcić zarówno jakąś symboliczną nagrodą, lub poprzez sympatyczną zabawę w dentystę, podczas której pokażemy, jak taka wizyta będzie przebiegać i co ma na celu. Przede wszystkim należy stworzyć pozytywną i sympatyczną atmosferę, zarówno przed, w trakcie jak i po zakończeniu badania.
Jednymi z poważniejszych symptomów, które powinny zaalarmować rodziców o potrzebie wizyty u ortodonty są przede wszystkim: zbyt szybkie lub wczesne wypadanie mleczaków, nawyk ssania palców, utrzymujący się do 3. roku życia, wady wymowy oraz widoczne zachodzenie na siebie zębów. Należy zdawać sobie sprawę, iż wczesna korekcja uzębienia, dzięki interwencji lekarza ortodonty pomoże skutecznie i trwale wyeliminować widoczną asymetrię twarzy czy nieprawidłowe ułożenie zębów stałych.
Warto przy tym pamiętać, iż niektóre wady zgryzu mogą być schorzeniami dziedzicznymi, należy więc taki przypadek zgłosić do ortodonty, niezwłocznie po rozpoczęciu procesu ząbkowania u dziecka. Problemy z krzywym zgryzem można efektywnie wyeliminować, odzwyczajając dziecko od ssania smoczka czy picia z butelki. Jeśli u pociechy nie występują żadne niepokojące objawy, pierwsza wizyta ortodontyczna powinna mieć miejsce nie później niż w szóstym roku życia.