Jak zrobić domek dla ptaków wraz z dzieckiem?

Wspólne wykonanie domku dla ptaków wraz z dzieckiem może okazać się nie tylko świetną zabawą, ale również doskonałym sposobem dla nauczenia naszej pociechy dziecka dbałości o przyrodę oraz podstawowych zasad ekologii. Z powodzeniem możemy więc zaproponować wykonanie niewielkiej, prostej i ładnej budki, którą następnie zawiesimy na drzewie, w ogrodzie lub w działkowej altanie.

Do wykonania budki lęgowej dla niewielkich gatunków ptaków, takich jak choćby gile, wróble czy barwne sikorki, będziemy potrzebować naturalnych, najlepiej nieheblowanych desek. Najlepiej wybrać do tego celu drewno sosnowe lub brzozowe, efektownie prezentujące się na ścianach altan i w ogrodach.

Bardziej oryginalne i pomysłowe propozycje na wykonanie budki dla ptaków, przewidują również ich budowę z wydrążonych kokosów, lub drewnianych palików, krytych następnie deseczkami lub słomą. Niezależnie jednak od projektu, na którego wykonanie się ostatecznie zdecydujemy, powinniśmy trzymać się tabeli wymiarów, odpowiednich dla ptaków różnych gatunków.

Przed przystąpieniem do pracy warto również przygotować niezbędne narzędzia i akcesoria – młotek, gwoździe lub wkręty oraz ekologiczną farbę do pomalowania domku. Wykonując budkę dla ptaków wraz z dzieckiem pilnujmy, aby nasze pociechy nie wbijały samodzielnie gwoździ. Lepiej będzie pozwolić im na samodzielne pomalowanie budki niż narażenie się na ryzyko urazów, związanych z nieodpowiednim użyciem narzędzi.

Decydując się na wykonanie domku dla ptaków należy odpowiednio przyciąć poszczególne elementy. Budowę całej konstrukcji korzystnie będzie rozpocząć od podłogi domku, czyli około 12-centymetrowego kwadratu, do którego kolejno należy przymocować boczne ściany. Powinny być przycięte do kształtu dachu, opadającego najlepiej w przedniej części budki. Tylną ściankę dobrze będzie zamontować na niewielkim zawiasie, co umożliwi późniejsze czyszczenie wnętrza ptasiego domku.

W przedniej ścianie powinniśmy też wyciąć odpowiedniej średnicy otwór, w którym bez problemu zmieszczą się zarówno pisklęta jak i dorosłe ptaki. Bezpośrednio pod otworem warto też wkręcić drewniany kołeczek, na którym ptak będzie mógł przysiąść podczas wchodzenia do swojej budki. Gotowy domek pomalujmy wspólnie z dzieckiem najlepiej na dość stonowany kolor, a po wyschnięciu zawieśmy w wybranym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *