Jak zaoszczędzić pieniądze dla dziecka?

Z pewnością wszyscy pragniemy zapewnić naszym dzieciom dobrą przyszłość w sensie materialnym lub zastrzyk gotówki na starcie w dorosłe życie. Aby było to możliwe, często decydujemy się na stworzenie długoterminowej lokaty. Jak jednak pogodzić miesięczne wpłaty z innymi, domowymi wydatkami?

Rozpoczęcie odkładania pieniędzy dla dziecka warto zacząć jak najwcześniej, by na koncie zgromadzić jak największy kapitał końcowy, możliwy do przelania na osobiste konto dziecka. Dobrą okazją mogą być na przykład chrzciny lub pierwsza komunia. Wszystkie stricte pieniężne prezenty warto wtedy wpłacić na wysokooprocentowane konto na kilka lat.

Co miesiąc możemy również wpłacać określoną składkę na konto dziecka. Zależnie od osobistych możliwości finansowych i wysokości domowego budżetu możemy na takie konto wpłacać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Aby monitorować na bieżąco swoje wydatki i obliczyć możliwości budżetowe warto też posłużyć się prostym i łatwym programem do oszczędzania, kalkulującym nasze wydatki i przychody.

Pieniądze z lokaty lub konta oszczędnościowego można będzie wypłacić na osobiste konto dziecka w dowolnie określonym przez rodziców czasie lub po spełnieniu określonych warunków. Mogą to być przykładowo środki przeznaczone na studia lub dostępne dopiero po ukończeniu 18. bądź 21. roku życia przez dziecko.

Długoterminowe lokaty dla dzieci mogą być też obciążone innymi postanowieniami, które dziecko będzie musiało spełnić, by je otrzymać. Dotyczy to na przykład posagu czy pieniędzy przeznaczonych na ślub dziecka, zakup mieszkania bądź otwarcie własnej działalności gospodarczej. Z pewnością pieniądze otrzymane z tytułu wieloletniej lokaty znacznie poprawią sytuację dziecka podczas rozpoczynania dorosłego, samodzielnego życia, jak i okażą się doskonałym prezentem ślubnym czy na zakończenie studiów z określonym tytułem naukowym.

Jak się bowiem okazuje, systematyczne, regularne odkładanie niewielkich sum na wysoko oprocentowane konto bankowe dla dziecka znacznie odciąży nasze domowe finanse w dłuższej perspektywie czasowej. Zamiast więc zaciągać drogi kredyt na kilka lat, przeznaczony na przykład na zakup samochodu czy własnego mieszkania dla dziecka, można kilkanaście lat wcześniej zaplanować taki wydatek i przygotować na niego domowy budżet, odkładając co miesiąc niewielkie kwoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *