Jak wychować olimpijczyka?

Każda matka marzy o wychowaniu własnego dziecka na dobrego i sławnego człowieka. Co jednak będzie w takim przypadku gwarancją sukcesu naszej pociechy w dalszym życiu?

Aby nasze dzieci osiągnęły w przyszłości niebywałe sukcesy, zarówno na polu zawodowym jak i sportowym. Przyszłych Olimpijczyków trzeba bowiem odpowiednio przygotować na czekające ich wyzwania oraz nauczyć radzenia sobie ze stresem, związanym z ambicją i skutkami ewentualnych trudności czy przejściowych niepowodzeń.

Zastanówmy się zatem na początek, jakie są typowe cechy osób, które osiągają znaczne sukcesy sportowe. Przede wszystkim ludzie tacy cechują się znaczna odpornością na stres oraz silnym systemem motywacyjnym, który pozwala im przezwyciężać własne ograniczenia i różnego rodzaju słabości. Co więcej, Olimpijczycy i sportowcy musza być bardzo zdyscyplinowanymi osobami, które będą umiały ściśle przestrzegać określonych reguł i zasad, chociażby związanych z ich dietą.

Aby odpowiedzialnie podejść do wychowania przyszłego sportowca, należy od najmłodszych lat wdrażać w życie dziecka odpowiednie wartości – uczciwość i wolę walki, dzięki której każdy cel będzie można urzeczywistnić. Dziecko, które rozumie już nasze oczekiwania wobec niego, musimy również przygotować na bardzo ciężką pracę i odpowiednio wzmacniać w nim poczucie własnej wartości. Poprzez podkreślanie jego choćby najmniejszych sukcesów, z powodzeniem damy do zrozumienia że wiele oczekujemy, ale nie wymagamy. W ten sposób nasza pociecha nie będzie czuła się zobligowana do osiągnięcia sukcesu, lecz sama będzie chciała go osiągnąć.

W początkowej fazie przygotowywania sportowców musimy pamiętać o pozytywnym wzmocnieniu poprawnych zachowań, na przykład poprzez system kar i nagród. Nie możemy jednakże pozwolić na to, aby dziecko wyrzekało się własnych, indywidualnych zainteresowań na rzecz naszych, rodzicielskich oczekiwań. Przede wszystkim, naszemu dziecko i to niezależnie od tego, czy chcemy aby zostało słynnym sportowcem czy nie, musimy zapewnić przede wszystkim wiele miłości i czułości.

Wyrastające w atmosferze wzajemnego szacunku i bliskości dziecko bez wątpienia zawsze będzie cieszyło się z każdego swojego sukcesu, a w ciężkiej pracy będą wspierać je kochający i opiekuńczy rodzice. Co najważniejsze, przyszły Olimpijczyk sam musi na pewnym etapie rozwoju zrozumieć, iż tylko od niego, od wkładu pracy, sumienności i zaangażowania zależeć będzie każdy duży sukces.

Co prawda, małe niepowodzenia mogą działać na niego demotywująco, jednakże „obgadanie” takiej ewentualności z kochającymi rodzicami, którzy wytłumaczą mu, iż nie zawsze, nawet mimo wytężonych wysiłków udaje się zdobyć upragnione medale z pewnością pomoże uporać się z chwilowo negatywnym stosunkiem do własnej pracy. Aby dziecko nie załamało się w przypadku porażki, należy wyjaśnić mu, iż co prawda powinien więcej pracować i być może bardziej się przykładać, jednakże nie znaczy to wcale, że nigdy nie uda mu się osiągnąć wymarzonego sukcesu.

W procesie wychowywania przyszłych Olimpijczyków najważniejsze jest nieustanne wspieranie dziecka w jego wysiłkach. Powinniśmy być z nim zarówno po zwycięstwie, jak i w przypadku porażki, aby uświadomić mu, że mimo wszystko bardzo go kochamy i zawsze jesteśmy z nim, nawet w najtrudniejszych chwilach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *