Jak wybrać papugę?

papuga-dla-dzieckaRodzice, którzy zdecydują się kupić papużkę swojemu dziecku na pewno nie będą mieć łatwego wyboru. Obecnie w sklepach zoologicznych można znaleźć sporo różnego rodzaju gatunków papug. Jeśli chcemy sprawić naszej córce lub naszemu synowi wyjątkową niespodziankę, wówczas postarajmy się, aby zakupiona przez nas papużka była towarzyska oraz stosunkowo łatwa do oswojenia.

Papugi nie są dość wymagającymi ptakami w hodowli, ale oczywiście wszystko zależy od rzędu ptaków, które wybierzemy. Od gatunku będą uzależnione również takie cechy, jak: głos, zachowanie, długość życia. W sprzedaży możemy znaleźć różne gatunki papug, ale najbardziej popularne są chyba papugi ary oraz wszystkim doskonale znane papużki faliste. Być może zainteresują nas także nieco droższe gatunki, takie jak chociażby inteligentne ptaki żako.

Papugi żako są afrykańskimi papugami, które jednak nie lubią być hodowane w niewoli. Jeśli więc jesteśmy mieszkańcami małego mieszkania, wówczas lepiej zrezygnować z kupna papugi żako, bowiem takie ptaki potrzebują sporo przestrzeni. Z tego względu też odradza się ich trzymanie w klatach, które powinny być zastępowane pokojowymi wolierami. Zdecydowanie lepszym gatunkiem papugi dla dziecka będzie papuga ara lub wspomniana już wyżej papużka falista.

Wcześniej jednak warto zorientować się, ile kosztuje dana papuga, a następnie podjąć decyzję o kupnie właściwego gatunku ptaka. Warto też od razu zorientować się w cenach oraz rozmiarach klatek, bowiem takie mieszkanie dla papużki również musimy obowiązkowo nabyć. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzają się papużki łagodne oraz towarzyskie, a takimi bez wątpienia są właśnie papugi faliste. Papużki te dodatkowo nie osiągają zbyt dużych rozmiarów, więc bez większych trudności można je hodować nawet będąc posiadaczem niewielkiego mieszkania w bloku. Kupując papużkę, zwróćmy uwagę także kondycję oraz stan zdrowia danego osobnika. Jeśli tylko zauważymy, że ptak jest osowiały lub apatyczny, wówczas może to oznaczać, że papużka jest chora.

Kiedy papuga zagości już w naszym domu, wówczas musimy zadbać o jej oswojenie. Ważne jest też prawidłowe żywienie papugi. W większości gatunków papużki żywią się nasionami zbóż, można im podawać także owoce, warzywa oraz drobne gałązki drzew. Kiedy ptak zostanie już nieco oswojony i przyzwyczai się do nowych warunków, być może nasza pociecha zacznie uczyć papużkę prostych słów. Nauka mówienia krok po kroku powinna odbywać się w spokojnej atmosferze, aby ptak nie zniechęcił się. Papużki faliste mogą nie tylko naśladować ludzką mowę, ale i różne dźwięki, gdyż są zliczane do gatunków ptaków mimetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *