Chociaż stan polskiego górnictwa nie jest najlepszy, obchody Dnia Górnika zawsze odbywają się z zachowaniem tradycji. Święto obchodzone jest nie tylko przez samych pracowników kopalń, ale bardzo często celebrowane jest przez członków ich rodzin oraz w szkołach w różnych zakątkach kraju. W szczególności dzieci w wieku szkolnym przygotowują na różnego rodzaju akademie stroje górników. Przebrania wykonują na zajęciach plastycznych lub technicznych lub w domach z pomocą swoich rodziców albo dziadków.
Barbórka jest tradycyjnym polskim świętem i każdego roku rozpoczyna się ono mszą świętą w kościele lub w cechowni, w której znajduje się figura patronki górników. Po zakończeniu mszy odbywają się przemarsze górniczych orkiestr, organizowane są występy artystyczne, koncerty, bale, zabawy, akademie w szkołach. Tego dnia każdy górnik jest zobowiązany do założenia stroju odświętnego, czyli galowego. Prawo do założenia takiego świątecznego uniformu ma każdy pracownik kopalni, który posiada stopień górniczy. Jednak od tej reguły bywają drobne odstępstwa, oczywiście nie ma tu mowy o założeniu oryginalnego stroju, ale uniform podobny do górniczego może przygotować dziecko wraz z rodzicem lub nauczycielem na akademię szkolną lub występ artystyczny. Przygotowanie takiego stroju nie jest trudne, jednak od osób dorosłych wymaga podstawowej znajomości wyglądu odświętnego stroju górnika. Aby rozpocząć przygotowania uniformu górnika dla dziecka, należy przeczytać czym charakteryzuje się taki strój galowy górnika. Tradycyjny, odświętny strój polskiego górnika wywodzi się od XVIII-wiecznego górniczego uniformu niemieckiego. Strój jest koloru czarnego, z niewielką pelerynką, po obu stronach marynarki są aksamitne paski z guzikami, charakterystyczną częścią stroju górnika jest czapka z pióropuszem (czako), a przy lewym boku każdy górnik nosi honorową szpadę górniczą.
Strój górnika nie wymaga wielkiego nakładu pracy – wystarczy przygotować czarne spodnie oraz bluzę lub marynarkę, do której będzie można doszyć guziki, najlepiej w kolorze złotym. Najwięcej pracy zajmie wykonanie czapki z pióropuszem, do jej przygotowania warto zaangażować dziecko. Do jej wykonania potrzebna będzie czarna kartka papieru technicznego (ewentualnie można pomalować lub okleić białą kartkę), z kartki należy zrobić walec (średnica musi pasować na głowę dziecka) i odpowiednio zabezpieczyć, czyli skleić lub spiąć przy pomocy zszywacza, od góry dokleić kartkę w kształcie koła, która będzie o około 1 cm większa od średnicy walca (przy ok. 1cm zgięciu na krawędziach, bez problemu będzie można ją dokleić do ścianki walca). Z przodu za pomocą wycinanek lub farb nanieść emblemat górniczy, a z tyłu czapki osadzić pióropusz, który można wykonać z piór lub z pociętej w tasiemki krepy – wariant prostszy i praktyczniejszy. Należy pamiętać, że pióropusz może być w czterech kolorach: białym, czerwonym, czarnym lub zielonym – barwa zależna jest od stopnia i pełnionej funkcji przez górnika. Szpadę należy wykonać z tektury – wyciąć odpowiedni kształt i dać dziecku do pomalowania – najlepiej użyć farb koloru siwego. Szpadę przymocować do paska z lewej strony tak, aby nie krępowała ruchów dziecka.
W tak przygotowanym stroju każde dziecko będzie mogło podczas akademii szkolnej lub występu wykonać piosenki i wiersze na dzień górnika, które na pewno spodobają się górnikom oraz ich rodzinom. Jest to także świetny pomysł na strój karnawałowy dla dziecka.