Jak rozwijać w dziecku kreatywność od małego?

rozwoj dzieckaBeztroskie dni, pełne nowych odkryć, zabaw i poczucia całkowitego bezpieczeństwa – tak powinien wyglądać świat każdego dziecka. Bardzo wiele zależy oczywiście od podejścia rodziców, ale większość z nich myśli przede wszystkim o tym, aby dziecko było szczęśliwe i zadowolone.

Dlatego dbają o jego codzienne potrzeby takie jak jedzenie, pielęgnacja, odpowiednie ubranka, ale też o zapewnienie mu warunków do zabawy i rozwoju.

Bardzo ważny jest wybór odpowiednich zabawek wspomagających edukację. Na różnych etapach rozwoju dziecka pewne rzeczy mogą bardzo je stymulować. Niektóre natomiast nie będą już go wcale interesowały, do innych z kolei będzie musiało jeszcze dorosnąć. Zabawki powinny być różnorodne, tak żeby działały na różne zmysły i stymulowały dziecko na różne sposoby. Warto też obserwować jakiego rodzaju zabawki najbardziej podobają się dziecku, co sprawia mu przyjemność, kiedy najlepiej się czuje. Trzeba też brać pod uwagę, że zabawka nie zawsze zostanie użyta zgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem. Świadczy to jednak tylko i wyłącznie o pomysłowości dziecka oraz jego potencjale do twórczych rozwiązań.

Aby wypełniać świat dziecka pięknymi obrazami, rozwijać jego wyobraźnie i wrażliwość warto zacząć mu czytać i opowiadać bajki już od małego. W ten sposób można uprzyjemnić mu czas, pomóc w zasypianiu i śnieniu pięknych rzeczy oraz przyzwyczajać do czytania książek. Poza tym  opowiadanie i czytanie baśni i bajek kształtuje w pewien sposób gust i osobowość dziecka, ponieważ w pewnym momencie okazuje się że jedne historie bardzo mu się podobają a innych nie lubi. Często chcą żeby czytać im ulubioną bajkę nawet codziennie. Zapamiętują jej fragmenty i potem chętnie je recytują. Podobnie jest zresztą z piosenkami. Maluchy bardzo lubią wszelkiego rodzaju zabawy muzyczne, a kiedy szczególnie pokochają jakąś piosenkę mogą się tym chwalić przed rodziną i znajomymi. W ten sposób uczą się walczyć ze wstydem, co będzie bardzo przydatne podczas różnego rodzaju przedstawień i imprez w przedszkolu.

Chociaż każdy rodzic myśli o szczęściu własnego dziecka niektórzy mają nieco większe wątpliwości jak zajmować się swoją pociechą, żeby dobrze ją wychować i zapewnić jej udane dzieciństwo. Nie ma w tym nic złego ani wstydliwego. Warto wtedy skorzystać z porad dla rodziców, które dostępne są w różnego rodzaju poradnikach, gazetach i w Internecie. Można też porozmawiać z innymi rodzicami. Wymiana doświadczeń w wychowywaniu dzieci może być bardzo pomocna w radzeniu sobie z pewnymi problemami i tworzeniu naprawdę wyjątkowego, wręcz magicznego świata dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *